Komisárka Zuzana Stavrovská už aktívne chráni ľudí so zdravotným postihnutím
V septembri minulého roka (konečne) už aj slovenský parlament dal „zelenú“ úradu Komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (zákon č. 176/2015 Z. z.). O prvej parlamentom zvolenej komisárke sme informovali v príspevku Zuzana Stavrovská – komisárka na ochranu práv zdravotne postihnutých.
Po uplynutí sto dní práce (od 1. marca 2016) sme sa rozhodli osloviť komisárku Zuzanu Stavrovskú. Zaujíma nás hlavne, či verejnosť zareagovala na vznik Úradu zasielaním podnetov smerujúcich k ich ochrane, či dostáva upozornenia na porušovanie ľudských práv zdravotne postihnutých. A tiež, aké kroky robí a aké opatrenia prijíma kancelária Komisára pre osoby so zdravotným postihnutím v prospech tejto jednej z najohrozenejších a najzraniteľnejších minoritných skupín obyvateľov.
- Poznajúc problémy slovenskej ombudsmanky nás zaujíma, kde Úrad sídli a nájdeme ho na tom istom mieste aj o rok?
– Veľmi ma teší, že sa mi podarilo nájsť stále priestory v Bratislave na Račianskej 153. Zmluvu o prenájme priestorov máme uzavretú na 5 rokov. Administratívna budova, vrátane jej vstupu a sociálneho zariadenia, je bezbariérová. Naše priestory sú architektonicky riešené z hľadiska prístupnosti ako vyhovujúce. Klient prichádzajúci na Úrad má pred budovou bezplatné bezbariérové parkovisko na miestach vyhradených pre parkovanie s parkovacím preukazom. Ak nie je prichádzajúci držiteľom takého preukazu, môže počas návštevy Úradu využiť bezplatné parkovanie v garážovom dome pri budove. Z garážového domu sa dostanete bezbariérovým výťahom na prízemie „0“ a potom bez bariér až k budove.
- Pri pohľade na situačnú mapku tejto bratislavskej lokality sme si všimli, že popri budove, v ktorej sídlite, vedie električková trať…
– To je pravda, ale zastávka električiek Malé Krasňany pred sídlom Úradu je v súčasnosti bariérová. Iniciovala som preto jej stavebnú úpravu. Prenajímateľ budovy na uvedený návrh reagoval veľmi ochotne a rýchlo. V súčasnosti sa spracováva projektová dokumentácia. Mojim cieľom je, aby zastávka vyhovovala príslušným normám a predpisom v súvislosti s ich využívaním občanmi so zdravotným postihnutím. Bližšie informácie týkajúce sa príchodu k Úradu občania v kompletnej podobe nájdu na našej webovej stránke – http://www.komisarprezdravotnepostihnutych.sk/Kontakt
- Úlohy vyplývajúce zo zákona nemôžete plniť sama. Aká je organizačná štruktúra Úradu?
– Podľa schváleného rozpočtu môže mať desať zamestnancov, vrátane mojej pozície. Na čele Úradu je riaditeľka, ktorú menuje a odvoláva komisárka. Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím plní úlohy spojené s odborným, organizačným a materiálno-technickým zabezpečením činnosti komisára. V súčasnosti máme obsadené všetky miesta. Na obsadenie právnických miest bolo vypísané výberové konanie. Podmienky výberového konania boli zverejnené na našej webovej stránke, ako aj na portáli profesia.sk a súčasne prostredníctvom Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím v SR boli rozposlané všetkým členským združeniam.
Úrad sa člení na referáty s vecnou náplňou tak, aby boli zabezpečené všetky činnosti podľa jednotlivých článkov Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím. S personálnym obsadením úradu je možné sa oboznámiť na našom webe – http://www.komisarprezdravotnepostihnutych.sk/.
- Kto môže žiadať o ochranu a pomoc komisára a jeho kanceláriu?
– Jednoznačne to určuje § 8 ods. 3 zákona č. 176/2015 – každý má právo obrátiť sa na komisára vo veci porušovania alebo ohrozovania práv osoby so zdravotným postihnutím. Len zdôrazním, že na komisára sa môže obrátiť okrem iných aj fyzická osoba, ktorá nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu či dieťa so zdravotným postihnutím priamo alebo prostredníctvom inej osoby aj bez vedomia svojich rodičov, poručníka alebo opatrovníka.
- Vieme teda, kto môže žiadať o pomoc. Dobre by však bolo vedieť aj to, ako mu vy môžete pomôcť. Inak povedané, aké sú kompetencie komisára?
– Komplexná odpoveď na túto otázku by bola veľmi rozsiahla. Kompetencie znovu taxatívne určuje zákon. Komisár na základe podnetu alebo z vlastnej iniciatívy napríklad posudzuje dodržiavanie práv osoby so zdravotným postihnutím, monitoruje dodržiavanie ľudských práv takej osoby. Presadzuje tiež záujmy osôb so zdravotným postihnutím v spoločnosti.
Komisár je oprávnený požadovať pri vybavovaní podnetu od subjektov informácie a údaje pre účely posúdenia dodržiavania ľudských práv. Môže navrhovať prostriedky nápravy, požadovať tiež prijatie opatrení, ak výsledkom posúdenia je zistené porušenie práv. Je oprávnený vydávať stanoviská vo veciach dodržiavania práv osoby so zdravotným postihnutím a vyjadrenia vo veciach, ktoré posudzoval.
Keďže kompetencie komisára sú skutočne omnoho, omnoho širšie, podrobné informácie o pôsobnosti komisára vo všetkých oblasiách záujemcovia nájdu na adrese http://www.komisarprezdravotnepostihnutych.sk/Domov/Uvod
- Kompetencie komisára sú vskutku široké a riešenie podnetov zase rozmanité. Nevznikne v tomto právnom bludisku situácia, že podávateľ podnetu ani len nebude vedieť, aké rozhodnutie bolo prijaté?
– To v žiadnom prípade. Ak na základe preskúmania podnetu komisár dospeje k záveru, že právoplatné rozhodnutie orgánu verejnej správy je v rozpore so zákonom alebo s iným všeobecne záväzným právnym predpisom, podá podnet na prokuratúru. O tomto postupe bezodkladne upovedomí podávateľa podnetu.
Ak komisár zistí, že podnet je podaním podľa správneho alebo súdneho konania alebo ústavnou sťažnosťou, podávateľa podnetu poučí o správnom postupe.
Ak takýto podnet nasvedčuje tomu, že mal byť spáchaný trestný čin, komisár postúpi podnet alebo jeho časť príslušnému orgánu. A súčasne informuje o tomto postupe podávateľa podnetu.
Samozrejme, o vybavení podnetu je podávateľ informovaný vždy, aj keď ukladám opatrenia na nápravu alebo je podnet vybavený napr. vyjadrením. Každý podávateľ podnetu bude mať osobitne vygenerované prístupové heslo na prístup do jeho prípadu. Na webovej stránke Úradu preto bude môcť sledovať aktuálny priebeh vybavovania jeho podnetu. Na tejto funkcionalite pracujeme.
- Z legislatívneho pohľadu na Úrad komisára prejdime do reálneho života. Koľko podnetov ste riešili od 1. marca a s akými závermi?
– K 14. júlu bolo celkovo na Úrad doručených 150 podaní. Z celkového počtu 132 podnetov doručených k 30. júnu bolo 18 podnetov odložených. Najčastejšie kvôli tomu, že vo veci, ktorej sa podnet týkal, už konal iný orgán. Príčina odloženia podnetu bola aj tá, že vec nepatrila do pôsobnosti komisára, alebo podávateľ podnetu ho napriek výzve nedoplnil/nespresnil. Napriek tomu, že som niektoré podnety odložila, podávatelia podnetov boli poučení o ďalšom postupe. Bolo im tiež poskytnuté odborné právne poradenstvo.
- A aký „osud“ zákon prisúdil ostatným podnetom?
– Pri riešení 8 podnetov som využila kompetencie zákona o komisárovi a vstúpila som do konania v občianskom súdnom konaní. Pri 5 podnetoch som zistila porušenie dodržiavania práv osôb so zdravotným postihnutím, pričom v jednom prípade už došlo k náprave. Vzhľadom na krátku dobu vykonávania pôsobnosti, ostatné podnety ešte nie sú uzavreté.
- Mohli by ste pre našich čitateľov presne špecifikovať, akými formami môžu podať podnet, ak majú podozrenie, že sú porušované práva zdravotne postihnutých?
– Podnet je možné podať písomne, ústne do zápisnice, telefaxom či elektronickými prostriedkami. Ak sa občan rozhodne pre písomnú voľbu, podnet je potrebné zaslať poštou na adresu: Úrad Komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, Račianska ulica č. 153, 831 54 Bratislava 35. Formulár na elektronické podanie podnetu si nájde na adrese www.komisarprezdravotnepostihnutych.sk kliknutím na „Podať podnet“, s výberom možnosti „Podať elektronicky“. Ústne do zápisnice je možné podať podnet priamo v priestoroch úradu počas úradných hodín, ktoré sú k dispozícii na webovom portáli úradu. Zatiaľ žiadny podávateľ neavizoval potrebu poslať podnet faxom. Je to už prakticky nevyužívaný spôsob komunikácie. Napriek tomu aj túto možnosť ponúkneme. Predmetom verejného obstarávania je kúpa multifunkčnej tlačiarne, s funkciou prijatia faxu. Keď budeme mať číslo telefaxu, zverejníme ho na našom webe.
- Úrad pracuje len na základe podnetov oprávnených osôb, alebo bude/môže začať riešiť konkrétnu situáciu, napríklad medializovanú, aj z vlastného popudu?
– Komisár pre osoby so zdravotným postihnutím môže podľa § 10 ods. 1 písm. a) zákona č. 175/2015 Z. z. konať vo veciach dodržiavania práv osoby so zdravotným postihnutím aj z vlastnej iniciatívy. A takúto iniciatívu som už aj využila. Napríklad v prípade dieťaťa so zdravotným postihnutím, o ktorom som sa dozvedela z médií. Z vlastnej iniciatívy som vstúpila do prebiehajúceho súdneho konania.
- Plánujete robiť prieskumy reálnej situácie, monitoring stavu podmienok života zdravotne postihnutých?
– Zákon priamo ukladá komisárovi, aby posudzoval a monitoroval dodržiavanie práv osôb so zdravotným postihnutím najmä nezávislým zisťovaním plnenia záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná. Ale aj uskutočňovaním výskumov a prieskumov na sledovanie stavu vývoja v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím. Každoročne si určíme plán priorít pre monitoringy. Ten bude vychádzať predovšetkým z prijatých podnetov. Bude zameraný na zlepšenie životných podmienok ľudí so zdravotným postihnutím a na legislatívu. V tomto roku sa zameriavame na monitoring v oblasti architektonickej prístupnosti, zamestnávania, spôsobilosti na právne úkony a iné. Priebežne o našich aktivitách informujeme na našej webovej stránke.
- Akú podobu bude mať spolupráca so slovenskými organizáciami združujúcimi ľudí s určitou formou zdravotného postihnutia?
– Od prvého dňa vykonávania pôsobnosti komisárky som si dala za prioritu rozvíjať spoluprácu s mimovládnymi organizáciami pôsobiacimi v oblasti ochrany práv osôb so zdravotným postihnutím. Absolvovali sme množstvo stretnutí. S cieľom zabezpečiť výmenu informácií sme ponúkli ich zdieľanie na našom webe. Na tejto funkcionalite sa intenzívne pracuje.
- A čo medzinárodná spolupráca?
– Máme záujem o výmenu skúseností z obhajoby práv ľudí so zdravotným postihnutím v zahraničí. Po zvolení za komisárku som napríklad iniciovala stretnutie s Annou Šabatovou, českou verejnou ochrankyňou práv. Zahraničné kontakty som nadviazala aj na medzinárodnej konferencii Európskeho fóra zdravotného postihnutia (EDF), ktorá sa konala v írskom Dubline v dňoch 21. – 22. mája 2016. Tejto konferencie sa zúčastnili zástupcovia organizácií zastupujúcich rôzne druhy zdravotného postihnutia z celej Európy.
- Ako hodnotíte súčasnú situáciu ŤZP osôb na Slovensku, akými konkrétnymi krokmi chcete prispieť/iniciovať zlepšenie daného stavu?
– Zo stretnutí s predstaviteľmi zástupcov jednotlivých mimovládnych organizácií, ako aj zo získaných informácií z podnetov analyzujeme kľúčové problémy. Cieľom mojej činnosti je aj prekonávanie bariér v myslení ľudí. Mnohé nepríjemné situácie, v ktorých sa ľudia so zdravotným postihnutím ocitli, totiž súvisia práve s touto bariérou. Aby sme uľahčili ľuďom so zdravotným postihnutím obhajobu ich práv, na stránke komisára zverejňujeme stanoviská, ktoré sú zhrnutím skúseností z podaní, ktoré sme riešili. Tiež majú slúžiť na lepšiu obhajobu práv týchto ľudí pred neprimeraným zasahovaním.
Kto je kto
Právnička Zuzana Stavrovská (54) pred prijatím kandidatúry na funkciu Komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím vykonávala slobodné povolanie advokátky. Vo svojej 15-ročnej advokátskej praxe okrem iného spolupracovala so Združením na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR. Doposiaľ pôsobí ako podpredsedníčka tohto združenia. Spolupráca spočívala v realizácii projektov zameraných na obhajobu práv a záujmov ľudí s mentálnym postihnutím. Tiež v poskytovaní sociálno-právneho poradenstva rodičom, príbuzným a ľuďom s mentálnym postihnutím. Angažovala sa za zmenu zákona o občianskych preukazoch. I vďaka nej od roku 2004 majú občiansky preukaz aj ľudia pozbavení spôsobilosti na právne úkony.
Zuzana Stavrovská sa angažovala aj za prijatie Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím. Bola členkou pracovnej skupiny Inclusion Europe, ktorá pripravovala správnu implementáciu Dohovoru v členských štátoch EÚ. V spolupráci s ministerstvom práce pomáhala pri správnom preklade čl. 12 Dohovoru – právo na rovnosť pred zákonom, ktorý významne ovplyvňuje skupinu ľudí s mentálnym postihnutím, ale aj s duševnými ochoreniami a starších zraniteľných ľudí.
Okrem práce na pripomienkovaní zákonov sa aktívne podieľala na zvyšovaní povedomia ľudí s mentálnym postihnutím. Rovnako aj u odborníkov zo zariadení sociálnych služieb. Absolvovala a lektorovala viacero seminárov vo všetkých samosprávnych krajoch o Dohovore. Tiež viedla ďalšie semináre na tému spôsobilosti na právne úkony.
Zuzana Stavrovská je jednou z iniciátorov tzv. reformy opatrovníctva, ktorou sa mení legislatívne prostredie v súlade s Dohovorom, týkajúce sa podporovaného rozhodovania a súdneho konania o spôsobilosti na právne úkony upraveného v Civilnom mimosporovom poriadku. Je autorkou a spoluautorkou viacerých odborných publikácií, ktoré pomáhajú ľuďom so zdravotným postihnutím riešiť rôzne životné situácie. V rámci projektu deinštitucionalizácie sociálnych služieb v roku 2015 vykonávala lektorskú činnosť v oblasti zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím s prihliadnutím na právnu problematiku týkajúcu sa ľudí pozbavených alebo obmedzených spôsobilosti na právne úkony.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/urad-komisara-pre-zdravotne-postihnutych-uz-funguje/
https://www.vozickar.info/zuzana-stavrovska-komisarka-na-ochranu-prav-zdravotne-postihnutych/
https://www.vozickar.info/kandidati-za-komisarov-na-ochranu-prav-tzp/
https://www.vozickar.info/komisar-pre-osoby-so-zdravotnym-postihnutim/