Tatry bez bariér – Bobrovecká dolina v Oraviciach
Najdlhšou dolinou v Oraviciach je Bobrovecká s rozlohou deväť štvorcových kilometrov. Nachádza sa v severnej časti Západných Tatier. Charakterom je ľadovcovou dolinou s prirodzeným výskytom teplých prameňov, ktoré z podzemia výdatne zásobujú oravické termálne kúpaliská. Názov doliny je odvodený od názvu blízkej obce Bobrov založenej okolo roku 1600.
Do doliny sa vstupuje na rázcestí v Oraviciach, končí v Bobroveckom sedle. Napriek tomu, že celá dolina je v Tatranskom národnom parku, až po odbočku na sedlo Umirná ňou vedie asfaltová cesta, ktorá pokračuje štrkovou cestou až po hornú časť doliny. Južnú stranu doliny tvorí časť od Lúčnej cez Kasne a Domčinú po Osobitú. Zo severnej strany vidno Jambor, Bobrovec, Rovienky, Kíčer, Umrlú a Ježov Vrch. Takmer celou dolinou tečie Bobrovecký potok. Najkrajšou časťou Boroveckej doliny je tiesňava Skalná brána.
Celá dolina má podložie prevažne z vápencov a dolonitov. Horná časť doliny je klasickým príkladom riečnej doliny. V minulosti sa z okolitých vápencov pálilo vápno. Základy vápenných pecí sa zachovali až dodnes. Z minulosti pridávame ešte jednu povesť. Vraj dolina bola jedným zo zbojníckych sídiel a poklady, ktoré tam zbojníci poukrývali, stále čakajú na svoje odhalenie.
V súčasnosti je Bobrovecká dolina vodným zdrojom Oravského skupinového vodovodu zásobujúceho pitnou vodou takmer všetky oravské mestá a obce. V doline na Jašteričom je termálny bazén. Na Vaničke vyviera Sarková voda. Hovorí sa, že má liečivé účinky.
(pokračovanie nabudúce)