Tatry bez bariér – Prielom Dunajca
Posledná bezbariérová trasa, ktorú v rámci projektu Tatry bez bariér navštívime, paradoxne v Tatrách nie je. Musíme sa presunúť do Pieninského národného parku, kde majú turisti k dispozícii takmer 40 km značkovaných chodníkov. Jedným z nich je aj viac ako 8 km dlhý bezbariérový náučný chodník Prielom Dunajca s desiatimi zastaveniami.
Turistický výlet Prielomom Dunajca patrí k najkrajším na Slovensku. Vychádza z Červeného Kláštora až po ústie Lesníckeho potoka a dlho kopíruje pravý breh meandrujúceho Dunajca. Chodník vedie po Pieninskej ceste, ktorá už v 19. storočí spájala Červený Kláštor s poľskými kúpeľmi Szczawnica. Na tomto úseku cesta prechádza cez národnú prírodnú rezerváciu Prielom Dunajca, kde je niekoľko romantických zákutí opradených ľudovými povesťami. Na začiatku prielomu sa koryto Dunajca výrazne zužuje. Toto miesto sa nazýva Jánošíkov skok a voda tu pri šírke 10 metrov dosahuje hĺbku až 12 metrov. Pri treťom meandri Dunajca sú na svahu Holice (828 m) skalné veže vysoké 80 metrov. Ich názov Sedem mníchov tiež súvisí s ľudovou povesťou. V závere prielomu Pod Osobitou skalou vyviera krasový prameň Storočná voda, ktorý ani v zime nezamŕza. Traduje sa, že kto sa z neho napije, dožije sa sto rokov.
Nevšedný a bohatý prírodný potenciál Pienin využíval človek už v praveku. A hoci tu usídľujúci sa ľud prevažne choval a pásol dobytok alebo v malom ťažil kameň či tehliarsku hlinu, jeho zásahy zanechali na tunajšej prírode len minimálne stopy.