Tatry bez bariér – Roháčska dolina
Dolinu tvaroval ľadovec dlhý viac ako 12 kilometrov a široký vyše 200 metrov. Patril k najväčším v celých Tatrách. Jeho pozostatkom sú v jej závere Roháčske jazerá. Návštevníkovi sa už počas prechádzky po ceste vedúcej k bývalej Ťatliakovej chate naskytnú krásne výhľady na hlavný hrebeň Roháčov – skupinu Baníkova, Troch kôp, Plačlivého, Ostrého Roháča a Volovca.
Pri troche šťastia môže pozorný turista vybavený ďalekohľadom pozorovať už z priestoru Roháčskej doliny kamzíka, svišťa či orla skalného. Roháčska dolina je mimoriadne bohatá na výskyt chránených rastlinných a živočíšnych druhov. Aj preto sú Roháčske plesá vyhlásené za prírodnú rezerváciu s vyšším stupňom ochrany. Dolina je odvodňovaná Roháčskym potokom, ktorý má priemerný ročný prietok 3 700 litrov vody za sekundu. Počas výdatných dažďov či jarného topenia snehu sa prietok zvýšuje až na päťnásobok.
Značkovaný chodník vedie už zo Zuberca po Ťatliakovu chatu. Nástup na túru je ideálny od parkoviska rekreačného strediska Zverovka, kde sa nachádza aj najnižšie položené pleso v Tatrách – pleso pod Zverovkou (983 metrov nad morom).
Počas výletu môžete navštíviť Múzeum oravskej dediny v Zuberci – Brestovej. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy –Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy. Nechýbajú ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň či hrnčiarska pec. Vstup do múzea je pre ťažko zdravotne postihnuté osoby bezplatný, k dispozícii je aj WC pre vozičkárov.
(Pokračovanie nabudúce)