TECH_pokec: Radoslav Malenovský
Portál Vozickar.info sa od svojho vzniku zameriava na vzájomné zdieľanie skúseností a poznatkov. Preto prichádzame s novým seriálom rozhovorov s názvom TECH_pokec, ktorý prináša technické tipy známych osobností „vozičkárskeho sveta“.
Dnes sme na TECH_pokec pozvali Rada Malenovského, účastníka troch paralympiád, držiteľa svetového rekordu v streľbe a za nás tiež neúnavného bojovníka proti mentálnej obmedzenosti na sociálnych sieťach.
Dnes sme na TECH_pokec pozvali Rada Malenovského, účastníka troch paralympiád, držiteľa svetového rekordu v streľbe a za nás tiež neúnavného bojovníka proti mentálnej obmedzenosti na sociálnych sieťach.
Aká technika ti každodenne pomáha?
Veľkou pomocou je pre mňa iPhone a aj keď som to zo začiatku odmietal, tak posledný polrok aj Apple Watch, ktoré používam najmä na sport tracking. Ak sa do toho počíta vozík, tak pochopiteľne ten a ak by som rátal do techniky aj auto, tak automobil je úplne nevyhnutný k môjmu fungovaniu.
Tvoja najnovšia technologická vychytávka
Spomenuté Apple Watch. Nielen na sport tracking, ale pre mňa ako vozíčkara je veľkou pomocou aj Apple Pay a potom také funkcie ako prijímanie alebo rušenie hovorov, rýchle prečítanie správ a mailov, budík (ktorý dokáže človeka zobudiť nenásilne a nepokazí náladu hneď v moment zobudenia) a pod.
Momentálne mám pomerne krátku dobu nový off-road handbike a z toho mám obrovskú radosť, nakoľko som opäť začal pravidelne chodiť do lesa a veľká škoda, že sa mi to nedalo riešiť skôr. Pre mňa ako človeka na vozíku je to zásadne lepší pocit slobody pohybu, dostanem sa na miesta, kde som nebol cca. 17 rokov a náramne si to užívam. Je to jedna z najlepších vecí, ktoré som si po úraze a odkázanosti na vozík obstaral. Rapídne mi to zlepšilo voľnosť pohybu a veľmi sa mi zlepšuje aj fyzická kondícia a ešte lepšia psychická pohoda. 🙂
Kedy ti technológie najviac pomohli?
Smartfón je technológia, ktorá človeku veľmi pomáha. Či už človek potrebuje komfortne komunikovať s ostatnými, ale napríklad aj rýchlo vyhľadať dôležité info ako počasie, lokalizovanie nejakej adresy, obchodov, úradov, tiež zábava, time management… Ale najväčším pomocníkom je stále automobil.
Čoho by si sa v budúcnosti chcel tak veľmi dožiť, že by si sa kvôli tomu nechal aj zmraziť?
Samozrejme liečba úrazov miechy a opäť žiť v zdravom a plne fungujúcom tele. No a cestovanie do vesmíru, vidieť našu Zem z obežnej dráhy a zažiť beztiažový stav by tiež nebolo od veci.
Android alebo iOS? (Prečo?)
Jednoznačne iOS. Užívateľský komfort a „blbuvzdornosť“ systému je veľké plus. Nebaví ma veci nastavovať a byť ich otrokom. Chcem byť užívateľ, ktorý dostane vysoký komfort ovládania. Nechcem slúžiť veciam, chcem aby veci slúžili mne.
Tvoje najobľúbenejšie aplikácie v mobile
Spotify, Waze, Evernote, Dashlane, Strava, Kalendár, Počasie, Messenger, Instagram, a v neposlednom rade moja závislosť Forge of Empires a appka Chess.com
Prvá aplikácia, na ktorú sa ráno pozrieš
Počasie a Forge of Empires 😀
Tvoja vysnívaná aplikácia by mala dokázať…
Stále som nenašiel appku, ktorá by mi plne vyhovovala na písanie poznámok, plánovanie a zároveň by bez obmedzení spolupracovala s kalendárom. Vždy sa nájdu nejaké veci, ktoré mi prekážajú alebo navzájom s inými aplikáciami nespolupracujú tak ako by som si predstavoval.
Na telefóne mi prekáža…
Aj keď mám iPhone XR a batéria vydrží veľmi dlho, stále by som prijal ešte väčšiu výdrž.
Telefón pri posteli, alebo musí byť preč?
Mám ho vždy po ruke aj pri posteli, ale používam funkciu spánku (ktorý stíši všetky notifikácie, hovory aj správy) a predtým aj nočný režim, ktorý upravuje vyžarovanie modrého svetla večer pred spaním, takže v pohode.
Kedy ráno vstáváš/kedy chodíš spať?
V tréningové dni bežne vstávam podľa harmonogramu tréningov okolo 6:30. Obyčajne mám cca. 2 dni aj voľnejšie, vtedy spím aj do 8:00. Spávať chodím pomerne pravidelne okolo 22:30. Poctivý spánok je veľmi dôležitou súčasťou mojej športovej prípravy.
Aká je tvoja obľúbená sociálna sieť?
Nakoľko sa za posledný rok presunuli slovenské krčmy a mentálna atletika na Facebook, tak Instagram.
Keď cestuješ – aké auto si volíš/ako sa presúvaš/ako nakladáš vozík?
Mám Mazdu 6 Wagon. Keď idem niekam, kde mám k dispozícii niekoho na pomocnú ruku, tak si nechávam vozík naložiť do kufra. Ak cestujem dlhšie trasy alebo idem sám, tak si dávam rám vozíka so sklopenou chrbtovou opierkou na sedadlo spolujazdca. Kolesá za sedadlo spolujazdca. Primárne za týmto účelom som si aj vyberal vozík s extrémne ľahkým rámom.
Kde si naposledy bol/akú bezbariérovú destináciu by si doporučil na jednodenný výlet/na týždennú dovolenku?
Ešte v roku 2019 som poslednú súťaž absolvoval v Sydney a to mesto je naozaj veľmi „wheelchair friendly“. Tradične sa mi veľmi dobre funguje aj v Rakúsku, Nemecku a Veľkej Británii. Napríklad Londýn je tiež pomerne dosť prístupné mesto pre ľudí na vozíku. Pomerne dobrú skúsenosť mám aj so Spojenými arabskými emirátmi. Na Slovensku je to viac o náhode. Vzhľadom na pandémiu som ale posledný rok a pol prakticky nikde extra nebol ani po Slovensku. Na jednodňový výlet by som ale odporučil s blížiacim sa letom asi Aqualand Moravia v Pasohlávkach. Ak to teda obmedzenia dovolia. Na Slovensku Liptov, ale treba robiť vopred prieskum kam s vozíkom.
Radoslav Malenovský. Viac na: radoslavmalenovsky.com