Pod dohľadom lekára cez mobilnú aplikáciu
Rozvoj Informačných technológií napreduje míľovými krokmi. Sme toho svedkami vo všetkých oblastiach života, medicínu nevynímajúc. Trend rozvoja informačných technológií je totiž taký výrazný, že by mali už v blízkej budúcnosti výrazne zjednodušiť kontakt lekára s pacientom. Mimoriadne komfortné to bude pre imobilných.
Reč je o telemedicíne. Pod týmto pojmom rozumieme poskytovanie zdravotnej starostlivosti na diaľku s využitím informačných a komunikačných technológií. V súčasnosti sa telemedicína využíva najmä pri chronicky chorých pacientoch, napr. pacientoch trpiacich cukrovkou alebo vysokým krvným tlakom. Pri oboch diagnózach totiž s využitím telemedicíny odpadá nutnosť pravidelných lekárskych prehliadok. Pacienti totiž majú glukomery či tlakomery doma a s využitím možností, ktoré so sebou prináša rozvoj telemedicíny, môžu svojím odborným lekárom posielať výsledky meraní cez mobilnú aplikáciu aj každý deň. Lekári majú nepretržitý prehľad o aktuálnom zdravotnom stave všetkých svojich pacientov a v prípade potreby im promptne upravia liečbu.
Víziou blízkej budúcnosti je, aby sa telemedicína zaviedla do praxe takým spôsobom, aby sa mohla využívať masovo a nie iba pre chronicky chorých pacientov. Podľa Fedor Lehockiho, riaditeľa Národného centra telemedicínskych služieb, ktoré sa usiluje a zasadzuje o rozvoj telemedicíny na Slovensku, je masové využívanie telemedicíny vo svete otázkou nanajvýš dvoch až piatich rokov. Už v súčasnosti je regionálne využívaná v niektorých krajinách Európskej únie, ako napr. v Nemecku. Berlínska nemocnica Charité prostredníctvom svojho telemedicínskeho centra už niekoľko rokov komplexne monitoruje zdravotný stav pacientov s chronickým zlyhávaním srdca. Lídrami v telemedicíne v rámci Európskej únie sú Estónsko a Dánsko.
Rozvoj elektronického zdravotníctva na Slovensku je ešte iba v začiatkoch. Veľká klinická štúdia, do ktorej je zapojených štyristo diabetických pacientov a viac ako dvadsať zdravotníckych zariadení, bola zahájená v januári tohto roku, no už stihla priniesť prvé pozitívne výsledky vykazujúce pokles glykovaného hemoglobínu u pacientov zapojených do štúdie oproti tomu, aká bola výška ich glykémie na začiatku štúdie. Zavádzanie telemedicíny do praxe na Slovensku bude však ešte dlhodobým procesom a jeho úspešnosť závisí aj od toho, ako sa v konečnom dôsledku k nemu postavia zdravotné poisťovne.
Podrobnejšie informácie o telemedicíne nájdete v rozhovore s Fedorom Lehockim, ktorý uverejnil Denník N: https://dennikn.sk/217147/telemedicina-pomaha-pacientom-bez-navstevy-lekara-masova-moze-byt-uz-do-piatich-rokov/