TÉMA: Parkovací preukaz „odvezie“ zdravotne postihnutých do spoločnosti
ČLÁNOK PONÚKA: Všetky informácie o tom, kto má nárok na parkovací preukaz, kto rozhoduje o jeho priznaní a kto ho vydáva. Tiež zamyslenie o zneužívaní preukazu osobami, ktoré sú viditeľne zdravé. A na druhej strane o situáciách, kedy sa opatrenia proti zneužívaniu parkovacieho preukazu stávajú dvojsečnou zbraňou.
Ťažké zdravotné postihnutie (ŤZP) je zjednodušene povedané zdravotné a sociálne znevýhodnenie, ktoré má chorý človek v porovnaní so zdravým rovnakého veku a pohlavia. Ak má zdravotne znevýhodnená osoba funkčnú poruchu 50 a viac percent, považuje sa podľa platnej legislatívy za osobu s ťažkým zdravotným postihnutím. V takom prípade má nárok na vydanie preukazu fyzickej osoby s ŤZP. Tieto, ale aj ďalšie zásadné informácie ponúkla januárová TÉMA: Preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
■ Kto má nárok na vystavenie parkovacieho preukazu
V spomínanom príspevku bolo tiež uvedené, že preukaz ŤZP slúži na jednoduchšie začlenenie dlhodobo chorého do spoločenského života. Aby bol naplnený tento zámer aj u osoby s telesným postihnutím, k preukazu ŤZP potrebuje ešte aj parkovací preukaz. V súvislosti s týmto dokladom sú rozhodujúce dve základné informácie.
▲ Náležitosti súvisiace s parkovacím preukazom sú uvedené v zákone č. 447/2008 Z. z.
O vystavenie parkovacieho preukazu treba požiadať oddelenie posudkových činností úradu práce sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu. Žiadosť môže byť podaná písomne na predpísanom formulári alebo aj elektronickými prostriedkami so zaručeným elektronickým podpisom oprávnenej osoby. Formulár žiadosti poskytne žiadateľovi úrad práce. K dispozícii je aj na stránke Ministerstva práce, sociálnych veci a rodiny v sekcii Parkovací preukaz (kliknite na Žiadosť o parkovací preukaz pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím).
■ Úradníci rozhodujú na základe lekárskeho nálezu
Úrad práce rozhoduje o vydaní parkovacieho preukazu na základe komplexného posudku. Pokiaľ žiadateľ nemá komplexný posudok vypracovaný, úrad môže rozhodnúť aj na základe aktuálneho lekárskeho nálezu, ktorý vyplní ošetrujúci lekár. K žiadosti je potrebné priložiť aj lekárske nálezy z odborných vyšetrení. Na výzvu príslušného orgánu je žiadateľ povinný predložiť aj iné doklady, ktoré sú podkladom na rozhodnutie.
Lehota na vypracovanie komplexného posudku je 60 dní od začatia konania. Lehota na vyhotovenie rozhodnutia o parkovacom preukaze, ktorého podkladom je komplexný posudok, je 15 dní od vypracovania tohto posudku. Ak príslušný orgán vzhľadom na okolnosti prípadu nemôže rozhodnúť v stanovenej lehote, môže Ústredie práce predĺžiť čas na vydanie rozhodnutia najviac do 30 dní. Na vypracovanie lekárskeho nálezu je daná zákonná lehota 30 dní a na vyhotovenie rozhodnutia 15 dní.
Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom vtedy, keď nie je schopná na rovnakom základe s ostatnými osobami a pri rešpektovaní jej prirodzenej dôstojnosti:
♦ premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy osôb a k prostriedku železničnej dopravy a späť;
♦ nastupovať do vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a do prostriedku železničnej dopravy, udržať sa v ňom počas jazdy a vystupovať z vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a z prostriedku železničnej dopravy;
♦ zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov.
■ Pravidlá používania parkovacieho preukazu
Parkovací preukaz má rozmery 106 mm na výšku a 148 mm na šírku. Je bledomodrej farby s výnimkou bieleho symbolu užívateľov vozíka, ktorý má tmavomodré pozadie. Parkovací preukaz obsahuje ochranný prvok (hologram) a je pokrytý plastickou hmotou. Doba jeho platnosti je neobmedzená, ak fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím nezanikne nárok na parkovací preukaz. A vystavuje sa bezplatne.
Pravidlá používania parkovacieho preukazu:
♦ Môže ho používať iba osoba, ktorej bol vydaný. Parkovací preukaz je neprenosný.
♦ Používa sa na vozidle, ktoré prepravuje držiteľa preukazu. To znamená, že preukaz je vydaný na danú osobu a nie na konkrétne vozidlo.
♦ Vo vozidle, ktoré prepravuje danú osobu, musí byť umiestnený v prednej časti vozidla tak, aby bola lícna časť preukazu s fotografiou a základnými údajmi jasne viditeľná zvonku vozidla kvôli kontrole oprávnenými osobami (mestskí a štátni policajti).
♦ Parkovací preukaz môže byť umiestnený na viditeľnom mieste vo vozidle len počas prepravy osoby, ktorá je jeho držiteľom. Inak je vodič povinný odložiť ho tak, aby nebol na viditeľnom mieste.
Parkovací preukaz umožňuje vodičovi „zjemnenie“ konkrétnych ustanovení zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.
■ Po diaľnici „veselo“ bez diaľničnej známky
Parkovací preukaz prináša ešte jeden výrazný úžitok. Vozidlo zaregistrované ťažko zdravotne postihnutou osobou, ktorá je držiteľom parkovacieho preukazu, je oslobodené od úhrady diaľničnej známky. V praxi to znamená, že vozidlo, ktoré držiteľ parkovacieho preukazu využíva na svoju prepravu, bez ohľadu na to, či je alebo nie je jeho majiteľom, môže jazdiť bezplatne po diaľniciach a spoplatnených rýchlostných komunikáciách. Avšak len vtedy, ak je zaregistrovaný v Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).
Formulár žiadosti o zaradenie vozidla do uvedeného zoznamu je na adrese: https://www.eznamka.sk/selfcare/request/.
K žiadosti je potrebné priložiť dva doklady:
♦ kópiu parkovacieho preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím;
♦ kópiu osvedčenia o evidencii vozidla alebo technického osvedčenia vozidla (kópiu osvedčenia o evidencii časť II. alebo kópiu osvedčenia o evidencii alebo kópiu technického osvedčenia vozidla).
O posúdení a vybavení žiadosti o registráciu vozidiel oslobodených od úhrady diaľničnej známky rozhoduje NDS. Ak jej stanovisko bude kladné, žiadateľovi zašle rozhodnutie o oslobodení od úhrady diaľničnej známky.
Detailnejšie pokyny si môžete prečítať v Usmernení NDS pri podávaní žiadosti o registráciu osobného vozidla oslobodeného od platenia diaľničnej známky. Zhutnené informácie nájdete aj v príspevku S parkovacím preukazom nepotrebujete diaľničné známky.
Len pre úplnosť zdôrazňujeme, že na rozdiel od parkovacieho preukazu, ktorý je viazaný na meno jeho držiteľa:
■ Vydáva sa parkovací preukaz „neoprávneným“ osobám?
V súvislosti s parkovacím preukazom nemôžeme obísť problematiku jeho údajného zneužívania. Prvým problémom vraj je, že niektorí vodiči používajú falzifikáty s vymenenými fotografiami.
Toto tvrdenie nie je veľmi dôveryhodné, aj keď nie je nemožné. Zdá sa nám však, že „výrobné náklady“ kópie parkovacieho preukazu s hologramom by prevýšili jeho užitočnosť. A preukaz bez hologramu by nemal uniknúť pozornému oku policajta.
Ďalšie tvrdenie už žerie nervy ako hrdza železo mnohým zdravotne postihnutým. Niektorí vodiči zrejme vlastnia parkovací preukaz neoprávnene. Naznačuje to pohľad na ich drahé autá, teraz v zime povedzme so špičkovými lyžami na streche.
Policajtovi pri kontrole môže byť podozrivé, že mu preukaz predkladá vyšportovaný chlapík v lyžiarskom výstroji. Riešiť to však nemôže. Pre neho je smerodajné len to, že mu predložil platný parkovací preukaz.
Ako sa teda zdravý vodič môže dostať k parkovaciemu preukazu? Prvou možnosťou je, že posudkový lekár vystaví fiktívny nález. To sa nám zdá veľmi nepravdepodobné. Potom nám však ostáva ako vinník už len úradník z úradu práce. A v takom prípade by pomohla jedine cielená kontrola z Ústredia práce.
Donedávna pohybovo znevýhodnených ľudí často vytáčalo ako ventilátor s najvyššou rýchlosťou neoprávnené obsadzovanie vyhradených parkovacích miest. Našťastie, postupne sa situácia zlepšuje. A to vďaka pravidelným policajným kontrolám a vyšším pokutám.
■ Stret s „horlivým“ policajtom nemôžete „prežiť“
Pre vodiča prevažujúceho imobilnú osobu sa však toto ustanovenie môže stať dvojsečnou zbraňou. Stačí, že narazí na horlivého policajta prahnúceho po pokutách ako v púšti blúdiaci beduín po vode.
Predstavte si modelovú situáciu, ktorá je neraz bežnou realitou – vodič dovezie vozičkára na určené miesto, zaparkuje na vyhradenom mieste, no odchádza už bez neho, lebo:
♦ dovezie ho pred obchodné centrum, kde ho čaká iné auto, aby ho odviezlo inam. Vy si idete nakúpiť a potom…
♦ dovezie ho pred obchodné centrum, odkiaľ vozičkár odíde na nejaké stretnutie v meste. Vy si idete nakúpiť a potom…
♦ dovezie ho na parkovisko a idú spolu na prechádzku. Zájdu príliš ďaleko a tak sa dohodnú, že vozičkár počká a vodič zabehnete pre auto. Naštartuje a vtedy…
Podobných úplne prirodzených situácií môže nastať omnoho viac. No ak sa v takej chvíli pred auto postaví spomínaný, veľmi slušne povedané, „horlivý“ policajt s klapkami na očiach, ste v koncoch. Ako verklík bude opakovať: Parkovací preukaz môže byť umiestnený na viditeľnom mieste vo vozidle len počas prepravy osoby, ktorá je jeho držiteľom. Inak je vodič povinný odložiť ho tak, aby nebol na viditeľnom mieste.
Vy mu budete vysvetľovať, že majiteľa preukazu ste tu doviezli a teraz idete pre neho…
No ak bude policajt slintať po treste ako šťastná doga s vyplazeným jazykom, povie vám, že po vyložení vozičkára ste mali okamžite preparkovať a preukaz schovať.
Nuž, pravda bude na jeho strane, aj keď pri pohľade na desať voľných parkovacích miest povedľa, je „krikľavo“ nelogická. A primitívne účelová.
Avšak ani občasná negatívna skúsenosť nič nezmení na tom, že parkovací preukaz je prepotrebná „pomôcka“ integrácie imobilných do spoločnosti.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/vsetko-co-dava-preukaz-tzp/
https://www.vozickar.info/o-pristupnosti-slovakov-nepotesil/
https://www.vozickar.info/je-potrebne-system-conformat-pouzivat/
https://www.vozickar.info/maria-szegfuova-bojuje-s-uradnikm/