TÉMA: Pracovný asistent môže zarábať takmer 900 eur, ktoré preplatí štát
ČLÁNOK PONÚKA: Informácie o tom, ako môže pracovný asistent pomôcť samostatne zárobkovo činnej osobe (živnostníkovi) so zdravotným postihnutím efektívnejšie sa uplatniť na trhu práce, čo môže prispievať k zvýšeniu zamestnanosti.
Pracovná asistencia patrí v slovenskej legislatíve k relatívne novým nástrojom politiky trhu práce. Pracovný asistent kompenzuje znevýhodnenie na trhu práce, ktorému čelí človek so zdravotným postihnutím (ZP). A to poskytovaním pomoci pri vykonávaní jeho zamestnania a osobných potrieb, ako aj pri zapracovaní sa zdravotne postihnutého v novom zamestnaní.
Hneď úvodom je potrebné „rozlúsknuť“ jedno možné „fonetické“ nedorozumenie. Pojmy pracovná asistencia a osobná asistencia/pracovný asistent a osobný asistent môžu vyvolávať predstavu rovnakej činnosti. V skutočnosti však ide o rozdielne nástroje pomoci osobám so zdravotným postihnutím s plnením odlišných úloh, s rozličným odmeňovaním či diferencovanými daňovými povinnosťami.
Osobný asistent je fyzická osoba poskytujúca pomoc človeku s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) pri stanovených činnostiach podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP. (Všetky potrebné informácie o osobnom asistentovi nájdete na stránke, ktorú sme predstavili v príspevku Osobná asistencia…) Pracovný asistent je fyzická osoba, ktorá poskytuje pomoc pri výkone prác a osobných potrieb na základe zmluvy o poskytovaní pracovnej asistencie uzatvorenej v zmysle Občianskeho zákonníka. Všetky právne náležitosti týkajúce sa tejto pomoci sú obsiahnuté v zákone č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti.
■ Pracovný asistent – pomocník pre živnostníka
Príspevok na činnosť pracovného asistenta poskytuje príslušný úrad práce, sociálnych veci a rodiny podľa miesta výkonu práce na základe písomnej žiadosti (paragraf 59):
▲ zamestnávateľa, ktorý zamestnáva občana so zdravotným postihnutím;
▲ samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO), ktorá je zdravotne postihnutá.
A to v prípade, ak z druhu zdravotného postihnutia a z vykonávanej pracovnej činnosti zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby vyplýva potreba pracovného asistenta.
Príklad: SZČO na invalidnom vozíku vyrezáva ľudové ornamenty na drevené rámy, okenice, brány a iné úžitkové predmety. Pracovný asistent za neho vykonáva nasledujúce činnosti: vyrobí povedzme rám pre obraz, ktorý bude živnostník rezbársky ozdobovať. Donesenie rám do dielne a potom ho odnesenie na distribúciu; priebežne zabezpečuje pracovný priestor v zmysle zásad bezpečnosti práce. Spolupracuje tiež pri používaní objemnejších a ťažších pracovných nástrojov a zriadení atď.
V ďalšej časti príspevku budeme pracovnú asistenciu približovať už len z pohľadu SZČO, ktoré sú ZP. Zamestnávateľ s určitým počtom zamestnancov má totiž iné prostriedky a spôsoby ako si zabezpečiť právne podklady o získaní príspevku na činnosť pracovných asistentov. Navyše, pravdepodobnosť, že kvôli týmto informáciám navštívi portál Vozickar.info sa rovná nule.
■ Žiadosť o poskytnutie príspevku
Formulár žiadosti je k dispozícii na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. Vyplnenú žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku na predpísanom formulári prijíma priebežne aktívne oddelenie trhu práce príslušného úradu práce, v územnom obvode ktorého bude pracovné miesto vytvorené.
Súčasťou žiadosti o poskytnutie príspevku, ktorý bude dostávať pracovný asistent, musí byť:
▲ údaj o percentuálnej miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť občana so zdravotným postihnutím;
▲ charakteristika pracovnej činnosti, ktorú samostatne zárobkovo činná osoba vykonáva na pracovnom mieste a rozsah pracovného času;
▲ zdôvodnenie potreby pracovného asistenta;
▲ charakteristika a rozsah pracovnej činnosti, ktorú bude vykonávať pracovný asistent.
Nárok na príspevok má SZČO so 40 a viac percentným poklesom miery vykonávať zárobkovú činnosť v porovnaní so zdravou osobou. Žiadateľ túto skutočnosť deklaruje potvrdením (rozhodnutie, resp. oznámenie) Sociálnej poisťovne, ktorým bol uznaný invalidným.
Prevažná časť ľudí s uvedeným zdravotným deficitom sú poberateľmi invalidných dôchodkov. V ojedinelých prípadoch však niektorí invalidní občania z ekonomických dôvodov nemajú nárok na poberanie invalidného dôchodku. Napriek tomu môžu žiadať o príspevok na činnosť pracovného asistenta.
■ Forma schvaľovania a poskytovania príspevku
Nárok na príspevok, ktorým bude vyplácaný pracovný asistent, sa posudzuje vzhľadom na druh a rozsah činnosti pracovného asistenta. A vo väzbe na poskytovanie pomoci občanovi so ZP pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času. Tiež v nadväznosti na potreby vyplývajúce zo zdravotného postihnutia.
Príspevok sa poskytuje výlučne na činnosti bezprostredne súvisiace s osobným výkonom pracovnej asistencie, a to s ohľadom na zdravotný stav občana so ZP a v rozsahu tomu zodpovedajúcom. Vzťahuje sa prioritne na také pomocné (nevyhnutné) činnosti, ktoré nedovoľuje vykonávať zdravotné postihnutie občana so ZP pri plnení jeho obvyklých pracovných povinností.
Oprávneným výdavkom je príspevok vo forme platieb, ktoré SZČO uhradila pracovnému asistentovi na základe zmluvy o poskytovaní pomoci pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti. Vyplácanie príspevku je mesačné na základe predložených dokladov preukazujúcich skutočný oprávnený náklad, a to do výšky schválenej pomoci.
■ Výška príspevku a jej výpočet
Príspevok, ktorý za svoju činnosť bude poberať pracovný asistent, sa poskytuje vo výške minimálne 41 a najviac na úrovni 70 % z celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 zákona č. 5/2004.
Výška celkovej ceny práce sa vyratúva z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR. A to konkrétne za I. – III. štvrťrok kalendárneho roka zverejnenej Štatistickým úradom, ktoré predchádzajú kalendárnemu roku, v ktorom sa dohoda uzatvára. Konečnú výšku celkovej ceny práce ovplyvňujú aj úhrady preddavku na poistné – zdravotné poistenie, sociálne poistenie a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom.
Výška príspevku musí spĺňať podmienky:
▲ zákona č.5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti;
▲ vyhlášky č. 106/2013 Z. z. – schémy pomoci de minimis (DM č. 16/2014.
Schéma pomoci de minimis na podporu zamestnanosti č. 16/2014 bola zverejnená v Obchodnom vestníku pod č. 161/2014 dňa 21. augusta 2014. Schéma pomoci de minimis je minimálna pomoc (pomoc malého významu) z verejných zdrojov. Svojou výškou neovplyvňuje obchod medzi členskými štátmi EU, nenarúša ani neohrozuje hospodársku súťaž. A preto sa na ňu nevzťahujú niektoré pravidlá Európskej únie, nie je teda potrebné jej poskytnutie notifikovať Európskou komisiou.
Maximálna výška pomoci de minimis jednému prijímateľovi nesmie presiahnuť súhrnne 200-tisíc v priebehu akéhokoľvek obdobia troch fiškálnych rokov. Maximálna výška pomoci prijímateľovi vykonávajúcemu cestnú nákladnú dopravu v prenájme alebo za úhradu, nesmie presiahnuť 100-tisíc eur v tom istom období.
Platnosť schémy skončí 31. decembra 2020. Do tohto dátumu musí byť podaná žiadosť, vydané písomné rozhodnutie o schválení žiadosti na nenávratné finančné prostriedky, ako aj uzatvorená zmluva. Preplácanie dokladov preukazujúcich výšku oprávnených výdavkov skončí 31. decembra 2022.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/samostatne-byvanie-len-so-sfrb/
https://www.vozickar.info/ako-ziskat-prispevok-na-kupu-auta/