Test H3T (Peter Novota – Imobilio)
Ahojte, vítam vás pri mojom druhom článku zo série o testovaní invalidných vozíkov. V prvom článku sa dočítate kto som a aký vozík som testoval. Ak ste ho ešte nečítali, nájdete ho tu. V skratke sa predstavím. Som Peter a v spolupráci s občianskym združením Imobilio a firmou Letmo SK vám ponúkame možnosť prečítať si o vozíkoch, ktoré firma Letmo SK prináša na náš trh a ktoré mám možnosť vyskúšať.
Tentoraz to bol špecifický invalidný vozík. Na našom trhu je pomerne nový. Ide o elektrický invalidný vozík H3T, ktorého najväčšou výhodou je jeho hmotnosť okolo 35 kilogramov. Druhou výhodou, ktorou sa líši od podobného vozíka QUICKIE Q50 R, je možnosť ovládania cez mobil s Androidom, alebo IOS pomocou aplikácie a prepojenia cez Bluetooth.
H3T je určený pre niekoho, kto potrebuje pomerne kompaktný vozík s motorom a možnosťou jednoduchého zloženia. Zložený ho dáte prakticky do každého kufru auta. Na zloženie a rozloženie máte dve možnosti.
Prvá možnosť, je pomocou ovládacieho panelu na vozíku stlačením tlačidla na znižovanie, alebo zvyšovanie rýchlosti po dobu 2 sekúnd. Vozík začne pípať a zloží sa. Po zložení je treba vozík vypnúť. Na rozloženie zopakujete celý proces znovu.
Druhá možnosť ako vozík zložiť, je cez mobilnú aplikáciu Airwheel. Aplikácia je zadarmo a získate ju ľahko naskenovaním QR kódu, ktorý je na vozíku alebo v dokumentácií k vozíku, kde nájdete aj overovací kód na spárovanie cez Bluetooth. Po úspešnom pripojení vozík v aplikácií prepnete do módu skladanie.
Aplikácia Airwheel umožňuje aj iné vychytávky okrem skladania. Môžete vozík cez ňu ovládať keď sedíte na ňom, aj ak si potrebujete vozík prisunúť bližšie k sebe. Viete si vybrať z troch spôsobov ovládania. Plus vidíte stav nabitia batérie.
Vozík H3T má lítiovú batériu, ktorá vyniká nízkou hmotnosťou a kompaktnými rozmermi. Je ľahko vyberateľná, takže ju viete nabíjať aj bez toho, aby bola zapojená vo vozíku. Má všetky potrebné certifikáty, ktoré dovoľujú vozík využívať vonku aj vnútri. Len treba počítať, že kapacita nie je úplne tak veľká ako pri väčších vozíkoch. Maximálny dojazd má okolo 10 kilometrov.
Vozík som testoval v mestskom prostredí. Musím sa priznať, že som mal také zmiešané pocity. Vozík je obratný svižný, v tejto oblasti nemám žiadne námietky. Oblasť kde ma málinko sklamal, je priechodnosť cez terénne nerovnosti. A vieme, že je ich na slovenských chodníkoch požehnane. Stačilo vbehnúť do štrbinky v dláždení a potreboval som poštuchnúť. Ešteže sa našiel chápajúci okoloidúci. Mal som problém aj pri vchádzaní do bytového domu kde bývam. Vchod je mierne do kopca a vo dverách je asi 2 cm prah. Vozík bol v tejto situácii bezradný.
Pýtate sa komu by som vozík odporučil? Z môjho pohľadu je vozík H3T ideálny pre niekoho, kto vlastní auto, ktorým sa dovezie napríklad do nákupného centra, do nemocnice na kontrolu a všade tam, kde ho nečaká náročný terén. Telesne postihnutým športovcom sa hodí na turnaje aj sústredenia. Dokážu ho využiť na presun medzi hotelom a športovou halou a na športový výkon si presadajú na svoje športové stroje. Ale niekto, kto potrebuje vozík na „fulltime“, by sa mal pozrieť po niečom inom. Napríklad QUICKIE Rumba je dobrou voľbou, alebo už spomínaný QUICKIE Q50 R.
Na záver by som ešte spomenul sedenie. Sadnete si rýchlo a ľahko vďaka výklopným bočným podrúčkam. Samotné sedenie už také pohodlné nie je. Sed na vozíku H3T je tak trochu v polohe ležmo. Uhol chrbtovej opierky je viac ako 90 stupňov. Na individuálne nastavenie môžete zabudnúť. A tak nemáte možnosť sedieť vzpriamene.
Chcel by som však pochváliť stupátko. Je uchytené na dvoch hliníkových rúrkach a vyklápa sa dohora.
Verím, že som vám opäť priniesol užitočné informácie. Ak by ste mali otázky k vozíku H3T, alebo k niečomu inému, neváhajte sa obrátiť na Letmo. Podľa mojich skúseností vám vždy ochotne poradia, a to nielen k H3T-čku. Počas leta pre vás pripravím ďalší článok. Už teraz viem povedať, že sa máte na čo tešiť! Majte sa a užívajte si leto.
Nech vám to na tom vašom vozíku správne fičí!
Peter Novota – Vozickar.info