Športový úraz môže mať aj tragické následky
ČLÁNOK PONÚKA: Tri krátke (pochmúrne) príbehy aktívnych športovcov, ktoré potvrdzujú, že športový úraz môže mať aj tragické trvalé následky, takže z času na čas je aktuálne cynické vyhlásenie – športom k trvalej invalidite.
Šport, hlavne ten vrcholový, si vyžaduje vysokú mieru sebazaprenia. Snaha o dosiahnutie čo najlepších výsledkov občas končí úrazom. Príčinou bývajú tvrdé kontaktné súboje, nepripravenosť organizmu na náročné výkony či nezvládnutie techník jednotlivých športov. Niekedy je to len nepozornosť či „hlúpa“ náhoda. A vtedy sa k slovu dostáva športová traumatológia a ortopédia. Tá dnes využíva špičkovú diagnostiku a účinnú konzervatívnu či invazívnu liečbu. Sú však prípady, kedy je lekárska veda bezmocná a športový úraz „posadí“ nešťastníka na invalidný vozík.
■ „Čím skôr to akceptujem, tým skôr sa s tým vyrovnám“
Naposledy takto tragicky dopadol tréning nemeckej dráhovej cyklistky Kristíny Vogelovej (27). Rodáčka z Kirgizska je s 11 titulmi majsterky sveta najúspešnejšou ženou v histórii svetových šampionátov v dráhovej cyklistike. Na olympijských hrách získala v Londýne 2012 zlato v tímovom šprinte, v Riu de Janeiro 2016 triumfovala v individuálnom šprinte a brala aj bronz v tímovom šprinte.
V júni tohto roku sa pripravovala na Veľkú cenu Nemecka, no jej najvyššie ambície zmaril športový úraz. Pri zrážke s mladým holandským jazdcom na betónovej dráhe v Cottbuse utrpela vážne zranenie chrbtice. Koncom júna sa Kristína Vogelová v berlínskej nemocnici podrobila niekoľkým operáciám. Napriek tomu si musí zvykať na život vo vozíku.
Pre úspešnú športovkyňu to nebol prvý vážny športový úraz na bicykli. V roku 2009 ju pri tréningu na ceste zrazil mikrobus a dva dni bola v kóme. Po aktuálnej nehode v Cottbuse usporiadal jej klub Erdgas-Team z Chemnitzi zbierku, v ktorej sa doteraz vyzbieralo približne 120-tisíc eur. Maximálnu podporu jej prisľúbil aj šéf nemeckej cyklistiky Rudolf Scharping.
■ Športový úraz zastavil rozlet talentovaného futbalistu
Vo svete „veľkého“ športu to však nie je ojedinelý prípad. Napríklad k amerického futbalu, ktorý je jedným z najtvrdších kolektívnych športov, „deštrukčné“ kontakty súperov počas hry akosi logicky patria. Občas takéto strety končia zlomeninami rúk, vykĺbeninami končatín či silnými pomliaždeninami. No z času na čas štatistiky zaznamenávajú aj tragickejší športový úraz, následkom ktorého sa športová kariéra postihnutého končí.
Taký utrpel Erik LeGrand z vysokoškolského klubu Rutgers štátnej univerzity New Jersey. V priateľskom zápase sa ocitol na spodku veľkého „koláča“ hráčov súperiacich o loptu. Po chvíli sa všetci postavili, znovu sa zapojili do hry, len Erik ostal ležať na trávniku. Až po chvíli si uvedomil, že mozog prikazuje telu postaviť sa, no ruky, nohy neposlúchajú. Svoje končatiny vôbec necítil, zle sa mu dýchalo… A mysľou mu preletela šialená myšlienka – ako teraz podpíše svoju prvú profesionálnu zmluvu, ktorú mu tréner známeho klubu pred zápasom položil na lavicu?
Lekári konštatovali, že nádejný profesionálny futbalista si zlomil dva stavce, ktoré prerušili miechu. Následkom toho došlo k celkovej paralýze tela od krku nadol. Prognózy boli nekompromisné. Vraj športový úraz zapríčinil, že Erik LeGrand už nikdy nebude samostatne dýchať, stravu bude prijímať len cez hadičku.
Lekári však nepoznali Erikovu mamu. Odmietala prijať takú „konečnú“ diagnózu lekárov. Tvrdohlavo so synom cvičila, rehabilitovala, nútila jeho telo, aby spolupracovalo. Po piatich rokoch dosiahla takmer nemožné – Erik sedí vo vozíku, sám dýcha, klasicky sa stravuje. Doštudoval a dnes pomáha iným, aby sa nevzdávali a bojovali s vlastným telom pre lepšiu mobilitu.
■ Nešťastný špeciálny cvik so šťastným koncom
Športový úraz s takmer fatálnymi následkami je možné „vypracovať“ aj v posilňovni. Svoje o tom vie Brazílčanka Marcelle Mancuso zo Sao Jose do Rio Preto. Pripravovala sa na súťaž amatérskych fitnes cvičiteliek a jej osobný tréner vymyslel špeciálny cvik pre posilnenie brušného svalstva. Pásom na bokoch a nohách bola pripevnená k lavici, ktorá sa na kovovej konzole vo vzduchu otočila o 180 stupňov. Skôr ako v tejto akrobatickej polohe začala cvičiť, tyč konzoly sa zlomila a Marcelle hlavou narazila o podlahu.
Dva zlomené stavce ju znehybnili od krku dole. Lekári nevedeli zistiť, či došlo k prerušeniu či len k zatlačeniu miechy. Úlomky stavcov ponaprávali a šiestimi skrutkami jej na chrbát pripevnili špeciálnu titánovú dosku. Po mesiaci Marcelle po prvý raz pohla prstami na rukách a o niekoľko dní neskôr aj na nohách. A po polročne intenzívnej špeciálnej rehabilitácii sa znovu vrátila do posilňovne, aby sa pripravila na ďalší ročník súťaže amatérskych fitnes cvičiteliek.
Ďalší článok z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/strelkyna-vadovicova-do-tokia/
https://www.vozickar.info/jeff-bauman-obet-terorizmu/
https://www.vozickar.info/jamie-andrew-horolezec-bez-koncatin/
https://www.vozickar.info/hilary-listerova-sen-o-troch-moriach/