Turistické značky čo nevidieť navedú aj ľudí vo vozíkoch na novú cyklotrasu
Turisti a aktivisti u našich západných susedov budujú cyklotrasy aktívnejšie.
Pri výstavbe tohtoročného úseku sa použijú tri špecifické technologické postupy.
Na začiatku chodníka pribudne závora, ktorá neumožní vjazd cudzím vozidlám.
Projekčne sa pripravuje posledná etapa výstavby, radnica už vykúpila pozemky.
Už v roku 2015 sme publikovali seriál príspevkov o projekte Tatry bez bariér. V rámci neho sme predstavili sedem tatranských trás a jednu pieninskú, ktoré je možné, s rôznym stupňom obťažnosti, absolvovať aj v invalidnom vozíku. Postupne sme sa poprechádzali po cestách a chodníkoch v Tichej, Bobroveckej a Roháčskej doline, navštívili sme Popradské pleso. Turistické značky nás viedli po trasách Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata, Tatranská Javorina – Podmuráň, Lysá Poľana – Bielovodská dolina. A nakoniec sme nakukli aj do obľúbeného Prielomu Dunajca v Pieninskom národnom parku. Turisti a aktivisti u našich západných susedov sú však v tomto smere omnoho aktívnejší. Turistické chodníky pre ľudí s poruchami chôdze sú v ponuke vo viacerých národných parkoch, ale aj v samostatných destináciách. Naposledy nás turistické značky doviedli na Ostravsko.
Plastový komorový systém spevní podložie
Cyklisti, online korčuliari či ľudia sediaci v invalidných vozíkoch sa v Bohumíne dočkajú ďalšej časti chodníka okolo Vrbického jazera. Výstavba 1,3-kilometrov dlhého úseku by mala byť hotová do konca roka. Nadviaže na predchádzajúce tri úseky o dĺžke necelé štyri kilometre, ktoré boli dané do užívania v minulých rokoch. Mesto za výstavbu nového úseku zaplatí 4,5 miliónov českých korún (viac ako 172-tisíc eur). Informáciu o tejto aktivite uverejnil internetový portál Vozka.
Tohtoročná už štvrtá etapa výstavby chodníka je špecifická tým, že stavbári použijú tri rôzne technologické postupy výstavby. Pri napojení na minuloročnú časť, ktorá vedie po protipovodňovej hrádzi, stavbári osadia plastový komorový systém. To preto, aby sa spevnilo podložie. Túto technológiu po prvý raz použila izraelská armáda, aby sa ťažká technika pri presune nezabárala do piesku. Nový spevňovací systém teda bude mať vysokú nosnosť a chodník kde-čo vydrží, takže turistické značky povedú vozíky po bezpečnej ceste.
Ďalšiu časť chodníka, už mimo protipovodňovej hrádzi, stavbári odbagrujú a vytvoria novú cestu. Vôbec najdlhšia cestná pasáž nakoniec dostane nový asfaltový povrch. Na začiatku chodníka ešte pribudne závora, aby na komunikáciu okrem vodohospodárov, cyklistov, ľudí vo vozíkoch či korčuliarov nevchádzali iné vozidlá. A posledný úsek bude mať spevnený povrch bez asfaltového koberca.
„Pokiaľ nám bude priať počasie, výstavbu tejto časti chodníka ukončíme do konca decembra. Do prác sme sa nemohli pustiť skôr, lebo nám chýbalo vyjadrenie Riaditeľstva ciest a diaľnic, ako aj ministerstva dopravy. Nový chodník totiž povedie po obslužnej komunikácii pre diaľnicu,“ uviedol zástupca starostu Bohumína Lumír Macura.
Dodal, že už po vybudovaní tohto úseku turistické značky navedú záujemcov na takmer dokončenú cyklotrasu. A ako sa vyjadrili viacerí, chýbať medzi nimi nebudú ani ľudia pohybujúci sa na invalidných vozíkoch.
Budovanie cyklochodníkov sa nekončí
Plán na vybudovanie takmer šesť kilometrov dlhého okruhu okolo Vrbického jazera sa zrodil pred piatimi rokmi. Odštartoval výstavbou cyklochodníka popri Vrbickom jazere, ku ktorému povedzme človeka v invalidnom vozíku nasmerujú turistické značky. Ďalšie dve pasáže pribudli v posledných dvoch rokoch. Až mesto dokončí tohtoročný plánovaný úsek, chýbať bude už len posledný od lomu kameňa pri Pudlove po starú hájovňu, ktorým sa celý okruh uzavrie.
„Túto časť chodníka momentálne projekčne pripravujeme. Už máme vykúpené všetky pozemky, ktoré potrebujeme pre výstavbu. Pokiaľ získame stavebné povolenie, poslednú časť okruhu dobudujeme budúci rok. Odhadované náklady sú sedem miliónov korún. Okolo Vrbického jazera tak vznikne väčší cyklochodník ako je okolo priehrady Olešná pri Frýdku-Místku. Turistické značky budú potom pozývať ľudí na výnimočný okruh,“ poznamenal Macura.
Tým sa však budovanie cyklistických chodníkov aj pre ľudí vo vozíku v Bohumíne nekončí. Radnica má záujem po ukončení výstavby prepojiť cyklochodník okolo Vrbického jazera s chodníkom pri Antošovickej lávke. Od neho totiž vedie až k lávke vo Vrbici popri Odre spevnená cesta. V budúcnosti by sa bohuminské cyklotrasy mohli napojiť na obdobné cestné systémy pri Ostrave a Starom Bohumíne. A odtiaľ smerom do Poľska. Tým by turistické značky viedli cyklistov či ľudí vo vozíkoch po najzaujímavejších lokalitách v tejto oblasti.
(j.szabo@vozickar.sk)