V invalidnom vozíku za volantom vozidla Opel Movano
Prvým vozidlom na Slovensku, ktoré je možné riadiť z invalidného vozíka, je osemmiestny úžitkový Opel Movano Combi s motorom 2.3 CDTI a výkonom 110 kW (150 koní). Dodávka má dĺžku rázvoru 3 182 mm a prevádzkovú hmotnosť 2 183 kg. Vlastní ju Organizácia muskulárnych dystrofikov SR.
Samozrejme, nie je to sériovo vyrábané auto. Opel, ktorý možno šoférovať bez namáhavého presadania z vozíka do auta, je špeciálne upravený podľa požiadaviek zákazníka odborným servisom, partnerom tejto značky, pretože potrebné zmeny si vyžadujú aj vážnejšie zásahy do konštrukcie vozidla.
Dodatočné nárazové testy Opel Movano
Ručné ovládanie je azda tá najjednoduchšia a najbežnejšia úprava, ktorú poznajú mnohí vozičkári. Niektorým postačuje ručný plyn a brzda, vážnejšie hendikepovaní potrebujú aj automatickú prevodovku alebo ručnú spojku. No pre vytvorenie možnosti riadiť auto z elektrického invalidného vozíka bolo potrebné urobiť omnoho zásadnejšie zmeny. Oproti sériovej konštrukcii sa upravovala podlaha, ovládanie zadných dverí, pribudli upevňovacie a kotviace systémy.
Keďže v pôvodnom vozidle Opel Movano je prechod zo zadnej časti dodávky do priestoru vodiča riešený schodíkom, vyrezať sa musela časť podlahy. To si vyžiadalo aj mierne posunutie nádrže. Automatické otváranie zadných dvojkrídlových dverí a následné použitie plošiny na zdvihnutie vozíka na úroveň podlahy bolo konštrukčne a ovládacími systémami riešené tak, aby celý tento postup zvládol vozičkár samostatne bez pomoci inej osoby. Dokovacie zariadenie zabezpečujúce fixáciu vozíka tak, aby bol za každých okolností ukotvený pevne na danom mieste, prešlo aj nárazovými testami. Navyše je vybavené bezpečnostnými funkciami, ktoré nedovoľujú odistiť vozík počas jazdy, respektíve do času, kým je kľúč v zapaľovaní.
Okrem zásadných úprav museli technici vyriešiť viac ako desiatku ďalších úloh súvisiacich s požadovanými zmenami. Ich výsledkom je možnosť rôznej kombinácie prepravy. Ak je vodič na invalidnom vozíku, do auta Opel Movano sa zmestia ďalší traja ľudia na vozíkoch spolu s dvomi ľuďmi bez vozíka (na sedadlách). Ak sa do auta namontuje sedadlo pre vodiča a vzadu sa úplne vyprázdni priestor, zmestia sa dovnútra až štyria pasažieri na vozíku. Ďalšou alternatívou je namontovanie lavice pre troch pasažierov.
Zľavy a výhodné úvery
Doteraz sme približovali technickú stránku zložitých zmien, ktoré umožňujú šoférovať auto z invalidného vozíka. Nemenej náročná je však aj finančná stránka tohto projektu. V prípade konkrétneho vozidla Organizácie muskulárnych dystrofikov sa cena za dodatočné úpravy vyšplhala na približne 20-tisíc eur. Ide o sumu, ktorú musíte pripočítať k bežnej cene značky Opel Movano na trhu.
To je tá menej príjemná informácia. Tou lepšou je operatívny prístup značkového predajcu k svojim zdravotne hendikepovaným klientom. Opel Slovensko v spolupráci s odbornými firmami zabezpečí komplexnú prestavbu riadenia auta a jeho interiéru. Hendikepovaným motoristom či rodinným príslušníkom zdravotne postihnutého pasažiera ponúkne špeciálnu zľavu na vozidlo, zvýhodnené financovanie, výhodné poistenie, na mieru šité asistenčné služby a tiež špeciálny, prioritný servis po dobu až siedmich rokov. Týmto prístupom Opel vytvára možnosť znížiť okamžité finančné výdavky zákazníka pri kúpe auta. Navyše, ponúka takéto úpravy aj na menšom Combo a stredne veľkom Vivaro. Využitie tejto ponuky tiež znižuje finančnú náročnosť tohto výnimočného projektu v prospech hendikepovaných vodičov.
Článok autorsky upravený a krátený je prebraný z: http://podkapotou.zoznam.sk/cl/1000606/1444457/Vyskusali-sme-prve-auto–ktore-sa-da-riadit-priamo-z-invalidneho-vozika