Včasná pomoc rodinám so zdravotne znevýhodnenými deťmi
Narodenie dieťaťa so sebou prináša nielen radosť a šťastie, ale aj obavy a neistotu vyplývajúcu z novej situácie, v ktorej sa rodina ocitla. Strach a neistota sú o to väčšie, ak sa rodičom narodí dieťatko so zdravotným postihnutím. Táto neľahká životná situácia so sebou prináša mnohé problémy. Na rodine ako takej, a najmä na vzťahoch medzi jej členmi, môže táto situácia zanechať neblahé následky, ktoré môžu v krajnom prípade viesť až k jej destabilizácii a rozdeleniu.
Je teda zrejmé, že rodiny so zdravotne znevýhodnenými deťmi nepotrebujú mať iba komplexné informácie o možnostiach zdravotnej starostlivosti a liečby ich dieťaťa, ale potrebujú dostávať aj všetky dostupné služby v oblasti sociálnej starostlivosti. Vo svete je takéto sociálne poradenstvo pre rodiny s dieťaťom s rizikovým vývinom už bežnou praxou. Na Slovensku tomu doposiaľ tak nebolo. Napomôcť zmeniť túto situáciu má novela zákona 448/2008 Z. z. o sociálnych službách, ktorá je v platnosti od 1. januára 2014. Práve spomínanou novelizáciou zákona sa totiž u nás zaviedol do praxe nový typ sociálnej služby nazvanej včasná intervencia.
Tá je určená pre rodiny s deťmi vo veku od narodenia až do siedmich rokov, u ktorých je predpoklad rizikového vývoja. Tento môže byť dôsledkom vývinového oneskorenia, a to buď v jednej, alebo vo viacerých z nasledujúcich oblastí: vývin motoriky, adaptívne správanie, kognitívny vývin, komunikácia a sociálno-emocionálny vývin. Ďalej predpoklad rizikového vývoja môže vychádzať aj z potvrdenia niektorých typov diagnóz u detí, napr. z Downovho syndrómu, z detskej mozgovej obrny, prípadne zo zrakového, sluchového alebo viacnásobného postihnutia. Ako deti s rizikovým vývinom sú ale vnímaní aj jedinci, u ktorých tento rizikový vývin môže vyplynúť z biologických podmienok alebo podmienok prostredia (predovšetkým z nepriaznivej sociálnej situácie). Takéto prostredie môže totiž výrazným spôsobom ovplyvniť vývin dieťaťa.
Od začiatku tohto roka začali na Slovensku svoju činnosť, zatiaľ, tri Centrá včasnej intervencie – v Bratislave, Žiline a v Prešove. Celoslovensky tieto neštátne neziskové organizácie zastrešuje nadácia Socia. Pätnásti odborníci z centier poskytujú rodinám so zdravotne znevýhodnenými deťmi poradenstvo z oblasti psychológie, sociálnej práce, špeciálnej pedagogiky, fyzioterapie, liečebnej pedagogiky a logopédie. Samotný proces včasnej intervencie je pritom primárne realizovaný v prirodzenom prostredí rodiny a má formu tímovej spolupráce, aby bola umocnená dôležitosť rodiny ako celku. Jeho cieľom je podpora vývinu dieťaťa, posilnenie kompetencií samotnej rodiny a podpora začlenenia rodiny a dieťaťa do spoločnosti.
Ďalšie podrobnosti o včasnej intervencii nájdete na webovej stránke: www.centravi.sk