Predvolebná kampaň a voľby 2020
Do predvolebnej kampane pre voľby 2020 zapojení v zastúpení n. o. Vozmen.
Osem (rovnakých) otázok, ktorými sme oslovili 24 politických strán a hnutí.
Voľby 2020 presvedčivo vyhralo hnutie Obyčajní ľudia a Nezávislé osobnosti.
Jedine Progresívne Slovensko a Spolu oficiálne vstúpilo do volebnej koalície.
Predvolebná kampaň sa skončila, aj voľby 2020 sú už minulosťou. Ak platí, že ľud si povedal, čo chcel (odvolil), tak si teraz víťazi môžu (štyri roky) robiť, čo chcú. Akurát opozícia sa vraj bude snažiť, aby vláda, ktorá z volieb vzíde, nevydržala celé funkčné obdobie. Predčasné voľby sú totiž vždy nádejou, že vládnuť budú tí druhí.
Otázky neboli náročné, lídri aj tak neodpovedali
Teraz však už vážne. Do predvolebnej kampane pre voľby 2020 sa prostredníctvom organizácie Vozmen zapojila aj redakcia Vozickar.info. Rozhodli sme sa zistiť, ako reagujú opýtaní na témy, ktoré sa bezprostredne týkajú detí a dospelých so špecifickými potrebami. Predstaviteľom 24 politických strán a hnutí sme položili osem (rovnakých) otázok:
- Ako by sa mohla zlepšiť úroveň a poskytované služby pre ľudí vo vozíku v Národnom rehabilitačnom centre Kováčová v najbližších rokoch?
- Ktoré krajiny a ich štátne liečebné zariadenie by ste navštívili kvôli vytvoreniu obrazu o tom, ako môže vyzerať kvalitná rehabilitačná starostlivosť?
- Je správne, že osoba vo vozíku nemôže získať kvalitný invalidný vozík a zároveň mať polohovaciu posteľ a tým pádom zostáva „uväznená“ na posteli?
- Čo treba zmeniť, aby človek vo vozíku, ktorý začne pracovať a zarábať peniaze, neprišiel napríklad o príspevok z príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny na obstaranie nového vozíka?
- Aké konkrétne legislatívne opatrenia by ste presadzovali, aby sa na Slovensku zvýšila úroveň bezbariérovosti?
- Čo by ste urobili v oblasti digitalizácie pre to, aby ľudia vo vozíku nemuseli jednotlivé úradné dokumenty či žiadosti doručovať osobne na úrady?
- Budete riešiť presun pomeru medzi spotrebou jednotlivých rezortov na administráciu v prospech reálneho rozdelenia finančných prostriedkov medzi ľudí so zdravotným znevýhodnením?
- Akými kreatívnymi nápadmi by ste oživili činnosť ministerstva zdravotníctva a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v prospech osôb so zdravotným postihnutím?
Čia je to chyba, čia je to chyba
Odpoveď sme dostali od troch politických strán a hnutí. A to je z pohľadu počtu kandidujúcich subjektov pre voľby 2020 neskutočne málo. Preto sme opätovne oslovili vybrané politické strany a hnutia. Odpoveď došla od dvoch hnutí. Predvolebnú kampaň pre voľby 2020 sme teda prehrali v pomere 5:20.
Vysoká prehra, takmer zdrvujúca. Vlastne, priznajme si to, bola to potupná porážka. Na komunitu ľudí so závažnými poruchami chôdze väčšina politických lídrov zvysoka kašle. Nestáli im ani za jedno vetné odpovede. Pritom otázky neboli náročné, nijako zložité, ako ste si mohli prečítať. Stačilo použiť zdravý sedliacky rozum. Nestalo sa!
„Čia je to chyba, čia je to chyba,“ pýta sa v klasickej ruskej rozprávke škaredá čarodejnica.
Určite na vine nie sú ľudia, ktorí si chceli prečítať odpovede kandidujúcich subjektov pre voľby 2020. Nedočkali sa, lebo… Odpovedí môže byť veľa. Od tých slušných, cez diplomatické, až po plné žlče. Vyberte si podľa naturelu odovzdávajúceho i prijímateľa. My sa pokúsime na túto základnú otázku odpovedať jedným slovom, avšak s tromi imperatívmi.
Teda – Uvidíme po voľbách?
Voľby 2020 – po prvom kroku budú nasledovať ďalšie
Voľby 2020 sú už teda „piesňou“ minulosti. Čo bolo, to bolo, už nemá zmysel blúdiť cestami zašlými. Karty sú rozdané – OĽaNO 25,02 %, Smer–SD 18,29 %, Sme rodina 8,24 %, Ľudová strana – Naše Slovensko 7,97 %, SaS 6,22 %, Za ľudí 5,77 %. Tesne pred vstupom do parlamentu sa ako jediná oficiálna volebná koalícia zastavilo Progresívne Slovensko (PS) a Spolu 6,96 %.
Najväčším prekvapením, aj keď čiastočne očakávaným, bol hlboký prepad SNS a chýbajúce desatinky siedmeho percenta PS a Spolu. Obidva subjekty doplatili na vlastné chyby. SNS bola príliš zahľadená na seba a nevšímala si niekoľko varovných signálov. PS a Spolu ako jediný subjekt ohlásili vytvorenie volebnej koalície, aj keď aj iné strany mali na svojej kandidátke zástupcov iných politických subjektov. Navyše, PS a Spolu uškodilo, že počas poslednej mimoriadnej schôdze, po vzore OĽaNO, začali blokovať parlament. Ako sa vyjadril jeden politik, Matovič je len jeden, ostatní sú len trápni amatéri.
Rozloženie síl v parlamente je zrejmé. Vládu pravdepodobne zostavia štyri politické subjekty, v opozícii na spoluprácu bude „odsúdený“ Smer-SD a Ľudová strana – Naše Slovensko. Kreovanie budúcej vlády nebude vôbec jednoduché. Stačí sa pozrieť na volebného víťaza pre voľby 2020. Igor Matovič najprv tvrdil, že jeho hnutie do vlády nemusí ísť, potom, že vládu bude za hnutie zostavovať niekto iný. Nakoniec pripustil myšlienku, že novým premiérom by mohol byť dokonca on sám.
Medzi lídrami budúcej vlády však vládne viacero skratových „prienikov“. Stále častejšie však počuť spoločné volanie po zodpovednosti, serióznosti, ale hlavne po spolupráci. Avšak stále je tu opozícia, hlavne Smer-SD, ktorý čaká na prvý koaličný konflikt. A potom sa možno naplní, že opozícia sa dočká svojej príležitosti – predčasné voľby sú príležitosťou pre tých druhých. Tak čo, zvíťazí terajšia koalícia alebo „dočasná“ opozícia?
(j.szabo@vozickar.sk)