Vozičkári vo verejnej hromadnej doprave
Zákon č. 514/2009 Z. z. o doprave na dráhach okrem iného prikazuje dopravcom, aby vo svojich prepravných poriadkoch špecifikovali podmienky prepravy vybraných skupín cestujúcich. Do tejto skupiny patria aj zdravotne postihnutí cestujúci a osoby so zníženou pohyblivosťou v dôsledku postihnutia alebo veku. Dopravca je povinný (§ 16, ods. 1, písm. e, f) uľahčovať prepravu vybraných skupín cestujúcich, teda aj zdravotne postihnutých. Vozičkári by teda podľa zákona mali mať vytvorené podmienky na cestovanie. Ako je to však v praktickom živote? Pozrime sa na to z pohľadu najčastejšej verejnej hromadnej prepravy osôb. Priblížime si podmienky a povinnosti telesne hendikepovaných ako cestujúcich v autobusovej a vlakovej doprave. Poradíme tiež, čo urobiť, aby bola cesta v autobuse či vo vlaku čo najpohodlnejšia.
Vozičkári a cestovanie autobusom
V jednotlivých regiónoch Slovenska je niekoľko desiatok dopravcov vlastniacich niekdajšie štátne podniky slovenskej autobusovej dopravy. Ich prepravné podmienky sa síce môžu v detailoch odlišovať, no základné pravidlá majú rovnaké. Vo väčších mestách sú na vybraných linkách mestskej autobusovej dopravy zaraďované aj nízkopodlažné autobusy. Do nich vozičkár nastúpi bez problémov.
V prímestskej a diaľkovej doprave takéto možnosti nie sú. Preto si dopravcovia stanovili tvrdú podmienku – cestujúci na invalidnom vozíku sa prepraví v autobuse len vtedy, ak má zabezpečeného sprievodcu, ktorý ho sprevádza počas celej prepravy od nástupu do autobusu až po výstupnú zastávku. Pri nesplnení tejto podmienky môžu vozičkári na cestovanie zabudnúť. V prepravných podmienkach je navyše uvedené, že za naloženie, ako aj vyloženie cestujúceho na invalidnom vozíku zodpovedá jeho sprievodca.
V žltých autobusoch RegioJet je to úplne inak a prepravca vozičkárom vychádza v ústrety. Autobusy síce nemajú plošinu pre bezbariérový nástup, ale personál ochotne imobilnému pomôže. Vozičkári však musia prísť na mechanickom, skladacom vozíku, aby sa dal bez problémov uložiť v batožinovom priestore autobusu.
„Ideálne je, ak nám hendikepovaný záujemca o cestovanie svoj zámer nahlási 48 hodín pred plánovanou cestou. V takom prípade mu zabezpečíme maximálne možný komfort,“ povedal pre portál vozickar.sk Tomáš Bořuta zo spoločnosti RegioJet.
Vozičkári a cestovanie vlakom
Štátne železnice majú podmienky prepravy telesne hendikepovaných zverejnené na internete. Spomenieme preto len základné pokyny a informácie. Prepravu a pomoc si môžu hendikepovaní cestujúci objednať v pokladniciach alebo v Kontaktnom centre – tel. č.: 18 188 (+421 24 48 58 188), e-mail: info@slovakrail.sk, a to minimálne 48 hodín pred plánovanou cestou. Do niektorých vlakových súprav sú zaraďované vozne pre hendikepované osoby. V cestovnom poriadku sú vlaky, v ktorých je radený vozeň so zdvíhacou plošinou a kupé na prepravu imobilných cestujúcich, označené v hlavičke vlaku piktogramom a vlaky, v ktorých je radený vozeň s kupé na prepravu imobilných cestujúcich (bez zdvíhacej plošiny), označené piktogramom . Imobilné osoby môžu byť i so sprievodcom prepravované aj v služobnom vozni.
Na rozdiel od štátneho prepravcu sú vozne InterCity RegioJet vybavené plošinou pre nástup imobilných cestujúcich na invalidnom vozíku a palubný personál je pripravený asistovať cestujúcemu so zníženou mobilitou pri nastupovaní a vystupovaní z vlaku.
„Štandardne však týmto cestujúcim odporúčame, aby nám svoju cestu avizovali aspoň 48 hodín dopredu, aby im mohol byť palubný personál maximálne nápomocný,“ uviedol T. Bořuta.
S prepravou na invalidnom vozíku vo vlakoch RegioJet sa viaže len jedno obmedzenie. Hendikepovaný cestujúci by mal cestovať na mechanickom skladacom vozíku, pretože elektrické sú spravidla väčších rozmerov a vagóny nemajú špeciálne rozšírené nástupné dvere.