Vozíky Quickie a najľahšie plyny sú značky, ktoré významovo patria nerozlučiteľne k sebe
Prívlastok „najľahší“ invalidný vozík sme si prečítali pri viacerých značkách. Tvrdenie ktorého výrobcu či predajcu je však pravdivé, pretože najľahší invalidný vozík môže byť predsa len jeden. Ako sa vyjadril jeden odborník na danú problematiku, najprv si musíme určiť technické kritériá, na základe ktorých budeme tento typ zdravotníckej pomôcky vzájomne porovnávať. Zariadenie určené pre pohyb imobilného človeka údajne môže vážiť hoci len tri kilogramy. Otázne však je, či by ešte spĺňalo požiadavky stanovené pre certifikáciu v zdravotníctve.
-
Na najvyššej priečke výrobca Sunrise Medical
O invalidnom vozíku ako o zdravotníckej pomôcke môžeme vravieť jedine vtedy, ak je nastaviteľný prinajmenšom v troch základných rovinách – výška, šírka, hĺbka sedačky, tiež výška, naklonenie chrbtovej opierky a nastavenie výšky stúpačky nôh. Pri porovnávaní váhy takejto zdravotníckej pomôcky tiež musíme rozlišovať, či ide o invalidný vozík s pevným rámom alebo o skladací invalidný vozík. Ten prvý typ bude totiž vždy ľahší ako skladací, keďže na jeho zloženie je nutné mať vhodnú konštrukciu rámu vozíka.
Pri akceptovaní týchto základných technických kritérií je víťaz jednoznačný – značka Quickie od výrobcu Sunrise Medical http://www.sunrisemedical.eu. Táto spoločnosť patriaca medzi svetovú špičku vo svojom odbore vyrába svoje produkty vo vlastných závodoch v USA, Mexiku, Španielsku, Nemecku, Číne a vo Veľkej Británii. Centrála Sunrise Medical je v nemeckom meste Malsch. Sieť autorizovaných predajcov a distribútorov má Sunrise vo viac ako 130 krajinách sveta. Oficiálnym a jediným predajcom produktov Sunrise Medical na Slovensku je spoločnosť Letmo so sídlom v Banskej Bystrici.
Takže aj Slováci môžu používať najľahší skladací invalidný vozík na svete Quickie Xenon a najľahší invalidný vozík s pevným rámom Quickie Helium. Kým predstavíme najľahšie invalidné vozíky, jedna dôležetá poznámka – Quickie Xenon je čiastočne hradený zdravotnými poisťovňami.
-
Quickie Xenon je skladací vozík, hoci jeho vzhľad…
V spoločnosti Letmo je Quickie Xenon najpredávanejším vozíkom. Prednedávnom bol predstavený vo svojej druhej generácii. Nízka hmotnosť 8,5 kilogramov zostala, ale zákazník si môže vybrať ešte viac podľa svojho vkusu a došlo k ďalšiemu zvýšeniu pevnosti rámu. V súčasnosti je Xenon k dispozícii v troch verziách – s odklopnými stúpačkami, otvoreným rámom s pevnou prednou časťou, ale tiež ako kombinácia týchto prístupov, tzv. verzia hybrid (integrovaná predná časť s uzavretým spodným rámom).
Pozrime sa bližšie na to, čo museli v Sunrise Medical vymyslieť, aby sa dostali na vrchol. Rám Quickie Xenon je vyrobený z najľahšieho možného materiálu, z veľmi kvalitného leteckého duralu. Novo vyvinutý inovatívny proces ShapeLoc Technology umožňuje tepelné spracovanie duralu kvôli zvýšeniu jeho pevnosti. Zároveň tento proces prispel k zúženiu trubkovej steny a vďaka tomu sa znížila aj celková váha vozíka. Kombináciou ďalších technologických procesov sa zlepšila tuhosť rámu. Nový Xenon2 je ľahší, takže sa s ním lepšie manipuluje pri nakladaní do automobilu a svojmu užívateľovi ponúka oveľa lepšie jazdné vlastnosti.
Minimalistické oválne trúbky a naplocho uložený kríž vozíka dávajú Quickie Xenonu patričný štýl a atraktívny vzhľad. Je potrebné uviesť, že dokonca aj príslušenstvo z karbónových vlákien znižuje celkovú váhu vozíka.
Quickie Xenon sa správa a vyzerá ako vozík s pevným rámom, no pritom si zachováva benefity skladacích vozíkov. Základom vozíka Xenon2 je unikátny minimalistický kríž, ktorý je vďaka svojej konštrukcii a výške uloženia pod sedacou časťou vozíka takmer nepoznateľný. A práve vďaka tejto technológii pôsobí vozík Xenon2 svojím dizajnom ako vozík s pevným rámom.
Všetky tieto proklamované benefity môže potvrdiť aj autor príspevku, ktorý je po viacerých používaných značkách mimoriadne spokojný s invalidným vozíkom Quickie Xenon. Citeľne sa s ním ľahšie pohybuje. Vďaka pruženiu predných koliesok vozík jednoduchšie prekonáva nerovnosti a vibrácie sa v menšej miere prenášajú na telo. Oceniť treba aj inovatívny patentovaný systém aretácie rámu v zloženej polohe, ktorý uľahčuje manipuláciu a nakladanie vozíka do automobilu. Ľahko ovládateľný je aj pre užívateľov so zníženou schopnosťou hybnosti prstov horných končatín. Výhodou tiež je, že chrbtovú opierku možno zložiť súčasne s krížom, čo znížuje priestorový objem vozíka pred uložením do auta. Quickie Xenon je teda na prepravu veľmi dobre pripravený.
A čo povedať k praktickému používaniu vozíka Quickie Xenon? Nuž, stačí občas nafúkať kolesá. To je jediná starostlivosť o vozík, ktorý počas roka používania nemal jednu jedinú poruchu. Na jednu podstatnú skutočnosť je však nutné dôrazne upozorniť. Ak chcete niečo zdvihnúť zo zeme, tak aj na rovnom povrchu vozík zabrzdite. Tento Quickie je totiž tak ľahký a má tak nízky valivý odpor, že sa po predklonení človeka okamžite pustí do protipohybu.
-
Quickie Helium v najľahšej verzii váži iba 6,44 kg
Pre nového člena rodiny invalidných vozíkov Quickie si stanovili inžinieri v Malchi zásadný cieľ. Chceli vytvoriť najľahší invalidný vozík s pevným rámom na svete. A to nie je všetko. Tento nový invalidný vozík nemal byť len extrémne ľahký. Quickie, podľa tradície, mal samozrejme dokázať ešte viac. Preto je invalidný vozík s pevným rámom tiež individuálne nastaviteľný. Konštruktéri z Malchu sa inšpirovali high-tech technológiou pretekárskych bicyklov.
A výsledkom takmer jeden a polročného vývoja je invalidný vozík Quickie Helium, najľahší top model z radu ultraľahkých invalidných vozíkov s pevným rámom. V najľahšej verzii váži iba 6,44 kg. S touto váhou pri šírke a hĺbke sedu 40 cm, so stúpačkou, bočnicami, vrátane kolies a bŕzd, celosvetovo absolútne prekoná všetky ostatné vozíky vo svojej kategórii.
Aj pri výrobe Helia boli využité najnovšie, často patentované technologické postupy a procesy. Použité oválne hliníkové trúbky rámu majú aj pretekárske bicykle profesionálov. Zaistia, aby všetky ľahké komponenty sedeli pevne a bez pohnutia, a to aj pri extrémnom zaťažení. Okrem zákonom stanovených testov bol Helium porovnávaný s konkurenčnými produktmi aj v ďalších parametroch. A bolo zistené, že je nielen najľahší svojho druhu, ale tiež aj veľmi stabilný. Najlepší vo svojej triede. Patentovaný mechanizmus uchováva v závese predných kolies nastavovač smerovej stability. Jednoduché nastavenie, menej materiálu a atraktívny dizajn. Oválne tvarované trúbky chrbtovej opierky, vrátane ergonomického úchopu a air light chrbtového čalúnenia, vyrobeného z extrémne ľahkého materiálu, robia invalidný vozík Helium o 0,5 kg ľahším. A takých „drobných“ zlepšení bolo pri výrobe použitých viac.
Prepravná váha Quickie Helium je bez kolies len 4,2 kilogramov. Na jednoduchú manipuláciu pri nakladaní a preprave je zadná trúbka a spodná rámová trúbka koncipovaná oválne a potiahnutá gumovým úchopom. Tým je zabezpečené, že ani pri slabšom úchope rámu sa vozík nevyšmykne z rúk. Vyvážená hmotnosť zároveň minimalizuje záťaž zápästia. Video zobrazujúce celý postup individuálneho nakladania a vykladania vozíka do/z auta nájdete na adrese https://youtu.be/RmuKyXRHqhw
-
Ľahké plyny evokujú názvy ľahkých vozíkov
Názvy modelového radu invalidných vozíkov Quickie – Neon, Xenon a Helium neboli vybrané náhodou. Sú to názvy ľahkých plynov v Mendelejevovej periodickej tabuľke prvkov. A hélium je z nich najľahší, najvzácnejší plyn. Rovnako ako je Quickie Helium najľahším invalidným vozíkom s nastaviteľnými parametrami. A preto je aj najvzácnejší. Odborníci očakávajú, že prinajmenšom v nasledujúcej dekáde.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/zaciatku-kanoe-konci-vozik-papiera/
https://www.vozickar.info/futuristickeho-carbon-black-anglicko/
https://www.vozickar.info/pribeh-zrodeni-unikatneho-vozika-icon/
https://www.vozickar.info/segway-pre-sediacich-z-dvoch-koncin-sveta/
https://www.vozickar.info/jediny-svedsky-terenny-zoom-na-slovensku/
https://www.vozickar.info/netradicne-technologicke-riesenia-11/