Vražedná lopta pre invalidný vozík
Azda najtvrdším, najbrutálnejším kolektívnym kontaktným športom je ragby. A viete o tom, že jeho obdoba sa hrá aj na invalidnom vozíku a ide o športové odvetvie, ktoré je dokonca zaradené medzi 23 oficiálnych paraolympijských športov? Ragby sa aktívne hrá v 25 krajinách sveta. Na Slovensku síce nie je ani jeden ragbyový klub vozičkárov, ale v Maďarsku, Rakúsku, Česku i v Maďarsku vozičkári hrajú dokonca ligové zápasy.
Bezbariérové ragby, ktoré má v hre zakomponované aj prvky basketbalu, ľadového hokeja a volejbalu imobilných, vymysleli v roku 1976 piati kanadskí invalidní športovci – Jerry Terwin, Duncan Campbell, Randy Dueck, Paul Lejeune a Chris Sargent. Kvôli tvrdému fyzickému kontaktu počas hry bol pôvodný názov tohto nového športu murderball (vražedná lopta). O jeho propagáciu v USA sa v roku 1981 postaral Brad Mikkelsen, ktorý na Univerzite North Dakota o rok neskôr vytvoril prvý klub imobilného ragby.
Prvý medzinárodný turnaj sa konal v roku 1989 v kanadskom Toronte za účasti tímov z Kanady, USA a Veľkej Británie. Už o rok neskôr bolo ragby na invalidnom vozíku zaradené medzi riadne športy Panamerických hier pre telesne postihnutých športovcov. V roku 1993 nový šport oficiálne uznala medzinárodná federácia bezbariérových športov (ISMWSF). Prvé majstrovstva sveta sa konali vo Švajčiarsku v roku 1995, o rok neskôr už bolo bezbariérové ragby predstavené ako ukážkový šport na paraolympijských hrách v Atlante. Od roku 2000 v austrálskom Sydney sa ragby na invalidnom vozíku stalo oficiálnym športovým odvetvím letných paraolympijských hier.
Bezbariérové ragby je určené pre športovcov, ktorí majú na minimálne troch končatinách funkčné poruchy. Proti sebe hrajú dve družstvá po dvanástich hráčoch bez rozdielu pohlavia. Na ihrisku však môžu byť maximálne štyria hráči z každého družstva. Počet striedaní je neobmedzený.
Článok autorsky upravený, skrátený a doplnený z iných zdrojov je prebraný z: http://www.theguardian.com/sport/2012/aug/24/paralympic-games-2012-wheelchair-rugby
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/od-ranneho-krestanstva-k-paraolympiade/