TÉMA: Preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (preukaz ŤZP)
ČLÁNOK PONÚKA: Všetky informácie o tom, kto má nárok na preukaz ŤZP, kto rozhoduje o jeho priznaní a kto ho vydáva. Prinášame tiež informácie, ako tento doklad aspoň čiastočne zmierňuje ťaživú zdravotnú situáciu jeho držiteľa.
Pre človeka so závažným onemocnením, ktoré ho dlhodobo obmedzuje v štandardných fyziologických prejavoch, je najdôležitejší preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (skrátene preukaz ŤZP). Všetky právne náležitosti súvisiace s týmto dokladom sú exaktne uvedené v zákone č. 447/2008 Z. z.
Základným cieľom vyhotovovania tohto preukazu je podpora sociálneho začlenenia človeka so závažným onemocnením do spoločnosti. Na splnenie tohto cieľa sa využívajú viaceré nástroje. Žiadosť o vydanie preukazu osoby s ŤZP je nutné podať na oddelení posudkových činnosti úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v okresnom sídle, pod ktorý spadá miesto trvalého pobytu žiadateľa. Na uvedenom oddelení dostanete aj formulár žiadosti. V prípade maloletého dieťaťa podáva žiadosť o preukaz ŤZP rodič alebo osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu. Posudzovanie každej žiadosti je individuálne, no spravidla sa preukaz vydáva od tretieho roku života dieťaťa.
■ Stanovisko posudkového lekára je rozhodujúce
Najčastejšie kladené otázky ľudí s trvale poškodeným zdravím:
- Kto má nárok na vydanie preukazu ŤZP?
– Ak funkčná porucha posudzovaného človeka je 50 a viac percent, považuje sa podľa platnej legislatívy za osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.
- Čo je z lekárskeho hľadiska funkčná porucha?
– Je to nedostatok telesných, zmyslových alebo duševných schopností fyzickej osoby, ktorý z hľadiska predpokladaného vývoja zdravotného postihnutia bude trvať dlhšie ako 12 mesiacov.
- Kto vymedzuje percentuálnu mieru funkčnej poruchy?
– Stanovuje ju posudkový lekár príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v rámci vypracovávania komplexného posudku. Pri jeho vyhotovení vychádza najmä z lekárskeho nálezu, ktorý spravidla nesmie byť starší ako šesť mesiacov. Pokiaľ je lekársky nález jednoznačný, nie je pre vydanie posudku potrebná prítomnosť posudzovanej osoby.
- Posudkový lekár určuje mieru funkčnej poruchy len podľa vlastného uváženia alebo sa musí riadiť nejakými predpismi, nariadeniami?
– Je pravdou, že posudzovanie každého prípadu je individuálne. Povedzme dvaja žiadatelia s rovnakým onemocnením nemusia mať rovnakú mieru funkčnej poruchy. Na druhej strane však treba zdôrazniť, že Príloha č. 3 zákona 447/2008 Z. z. taxatívne určuje, aký môže byť minimálny a maximálny percentuálny rozsah miery funkčnej poruchy konkrétnych onemocnení a systémov.
Ak posudkový lekár určí po posúdení lekárskych nálezov mieru funkčnej poruchy najmenej 50 percent, žiadateľ má nárok na vydanie preukazu fyzickej osoby s ŤZP. V prípade, ak v lekárskom posudku lekár uvedie, že žiadateľ je odkázaný na sprievodcu, vydá sa mu preukaz ŤZP so sprievodcom (s červeným pásom).
■ Len preukaz ŤZP otvára dvere ku kompenzáciám
Berme to tak, že ste úspešne absolvovali administratívnu tortúru a vlastníte preukaz ŤZP. Môžete sa preto začať zaujímať, v čom uľahčuje život človeku s trvalými následkami po prekonaní úrazu či v priebehu závažného ochorenia.
V prvom rade len ťažko zdravotne postihnutá osoba môže príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o poskytnutie pomoci vo forme jednorazových a opakovaných peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Úrad môže konkrétne poskytnúť peňažný príspevok na osobnú asistenciu; kúpu, výcvik používania a úpravu pomôcky; opravu pomôcky; kúpu zdvíhacieho zariadenia; kúpu osobného motorového vozidla; úpravu osobného motorového vozidla; úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže; prepravu; kompenzáciu zvýšených výdavkov a opatrovanie.
Sociálne dôsledky ŤZP sa kompenzujú v oblastiach:
Mobilita a orientácia – kompenzuje sa znížená pohybová schopnosť alebo znížená orientačná schopnosť.
Komunikácia – kompenzuje sa narušená schopnosť komunikácie.
Zvýšené výdavky – kompenzujú sa zvýšené výdavky na diétne stravovanie, súvisiace s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla a súvisiace so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom.
Sebaobsluha – kompenzuje sa obmedzená schopnosť sebaobsluhy alebo strata schopnosti sebaobsluhy.
■ Preukaz ŤZP zabezpečuje viacero „kompenzácií“
Situácií, kedy preukaz ŤZP aspoň čiastočne zmierňuje ťaživú životnú situáciu, je omnoho viac. Preukaz slúži na uplatnenie zliav a výhod v doprave či kultúre, pri uhrádzaní miestnych daní atď. Výšku zliav a výhody určujú konkrétne rezorty alebo daní poskytovatelia služieb.
Na úvod spomeňme dve úľavy garantované zákonom. Jednu nie je potrebné požadovať, je poskytovaná automaticky, o druhú sa musí občan „prihlásiť“.
LIMITY ZA DOPLATKY ZA LIEKY
Limit na doplatok za lieky je 25 eur za štvrťrok. Zdravotná poisťovňa do 90 kalendárnych dní od skončenia daného štvrťroka automaticky zašle poistencovi sumu, o ktorú prevýšil stanovený preplatok priamo na bankový účet alebo poštovou poukážkou na adresu, ktorú má poistenec nahlásenú v informačnom systéme. Lenže pozor, prekročenie doplatku sa vyratúva zo sumy za najlacnejší liek spomedzi liekov určených na vaše ochorenie. Teda nie z výšky celého doplatku za lieky, ktorý zaplatil daný poistenec. A ešte jedno upozornenie – limit prekročený o menej ako tri eurá nebude preplatený za daný štvrťrok. O tieto peniaze však poistenec nepríde, poisťovňa ich pripočíta k ďalšiemu kalendárnemu štvrťroku.
KONCESIONÁRSKY POPLATOK
Platiteľom úhrady je fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste v byte alebo v rodinnom dome. Povinnosť platiť úhradu vzniká od nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom ste sa stali odberateľom elektriny (príklad – odberateľ elektriny od 15. januára 2018, povinnosť platiť úhradu vzniká od 1. februára.2018).
Ak je odberateľ elektriny osoba ŤZP, všetky jeho odberné miesta sú oslobodené od platenia úhrady. Ak odberateľ elektriny žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, rovnako je domácnosť oslobodená od platenia úhrady. Vznik tejto skutočnosti musíte oznámiť s predloženými dokladmi vyberateľovi úhrady.
MIESTNA A KRAJSKÁ SAMOSPRÁVA
Obecné a mestské úrady, ako aj úrady samosprávnych krajov môžu poskytovať širokú paletu zliav a zvýhodnení pre občanov, ktorí vlastnia preukaz ŤZP. Upozorňujeme však na to, že o konkrétnych zľavách a ich hodnotách rozhodujú obecné zastupiteľstva individuálne. Preto je potrebné informovať sa, aké zľavy a za akých podmienok poskytuje konkrétny obecný či mestský úrad v mieste vášho trvalého bydliska.
Obec môže napríklad oslobodiť zdravotne postihnutého občana od platenia alebo mu znížiť daň zo stavieb alebo z bytov, za garáže a nebytové priestory v bytových domoch. Rovnako môže dať úľavu aj na daň za psa či odpustiť poplatok za komunálny odpad. Úrady zdravotne postihnutým občanom znižujú aj výšku rôznych správnych poplatkov. Samozrejmosťou sú aj bezplatné vstupy mestské kultúrne či športové podujatia.
VOĽNÝ ČAS
Bezplatné či zľavnené vstupy v súčasnosti už poskytuje aj väčšina súkromných organizátorov spoločenských, kultúrnych a športových podujatí. Preukaz ŤZP je zárukou viacerých zliav aj v kúpeľníctve či v celom segmente cestovného ruchu. Na tomto mieste by sme mohli spomenúť aj eurokľúč do špeciálnych zámkov na WC či zdvíhacích zariadeniach, ale… (Prečítajte si náš článok na túto tému a pochopíte, prečo je lepšie o tejto prospešnej výhode na Slovensku radšej mlčať.)
DOPRAVA
Štátne železnice, súkromní prepravcovia v železničnej doprave, ako aj všetci prevádzkovatelia autobusovej dopravy poskytujú cestujúcim, ktorí vlastnia prekaz ŤZP, určitý rozsah zliav. Keďže tieto „benefity“ nie sú zákonom garantované, je potrebné sa o forme a rozsahu zliav individuálne informovať u každého prepravcu. Všetky „veľké“ spoločnosti systém zliav pre občana s preukazom ŤZP a prípadne pre jeho sprievodcu zverejňujú aj na svojich oficiálnych internetových stránkach.
■ Nasledujúca TÉMA – Parkovací preukaz
Pri výpočte zliav v doprave sme nemuseli byť až takí struční. Ani nechceme byť, ale… „Benefity“ poskytované zdravotne postihnutým ľuďom v osobnej doprave sú veľmi zásadného charakteru. Preto im poskytneme samostatný priestor. Práve preto sme v úvode predchádzajúcej kapitoly napríklad nespomenuli tretiu zákonom garantovanú úľavu, ktorá súvisí s využívaním diaľničnej siete.
O tom, kto ho môže získať, kto mu ho vydá a na čo vlastne slúži, sa podrobne rozpíšeme v nasledujúcom príspevku rubriky TÉMA.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/maria-szegfuova-bojuje-s-uradnikm/
https://www.vozickar.info/opatrovatelia-maju-na-stat-tazke-srdce/