Pozvanie do hlbín Zeme – výlet na vozíku do českej priepasti Macocha
ČLÁNOK PONÚKA: Podrobnosti o tom, že výlet na vozíku do hĺbky Zeme nie je nemožný, pretože v roku 2014 bola trasa v Punkevných jaskyniach upravená tak, aby sa vozičkár tzv. Suchou cestou dostal až na dno priepasti Macocha.
Cesta do výšin Zeme na invalidnom vozíku už nie je žiadna ťažko uskutočniteľná aktivita. Písali sme o nej už aj na portáli Vozickar.info. Pre výlet na vozíku v menších výškach postačí teplovzdušný balón a vyššie nás vynesú lietadlá. Zdá sa však, že situácia sa dramaticky zmení, keď vozičkár zatúži po ceste opačným smerom. Určite áno, ak si predstavíme cestu profesora Lidenbrocka do stredu Zeme cez kráter sicílskej sopky v románe J. Verna.
■ Výlet na vozíku na dno Macochy je možný od roku 2014
Prijmite naše pozvanie na adrenalínový výlet na vozíku do najhlbšej priepasti v danej kategórii v stredoeurópskom priestore – na dno priepasti Macocha v Česku, ktorá je súčasťou Punkevných jaskýň. Prehliadka začína priestorom Predného dómu, ktorého vchod stráži najväčší stalaktit jaskýň – Strážca. Sifonovitá chodba vedie do Hlinitých siení, ktoré susedia so Stredným dómom, v strope ktorého je neprístupná Kryštálová chodba. Za stalagmitovou chodbou prehliadková trasa klesá do Zadného dómu, odkiaľ sa návštevníci dostanú až na dno Macochy, kde končí tzv. Suchá cesta. Čaká ich tam výhľad z priepasti na vysoké steny a na Horné a Dolné jazierko, ktoré napája riečka Punkva. Tu sa však výlet na vozíku končí, pretože prehliadka jaskynných priestorov pokračuje po tzv. Vodnej ceste. Návštevníci sa preplavením Prvého, Druhého a Tretieho jazierka dostanú k najkrajšej jaskyni Krasu – rozprávkovému Masarykovmu dómu.
„Podzemné priestory si nesmieme predstavovať ako hladké mramorové námestie. Každého záujemcu upozorňujeme, že prehliadka pre vozičkárov nie je úplne bezbariérová. Musia mať so sebou asistenta. Navyše, výlet na vozíku jaskynnými priestormi si vozičkár musí vopred dohodnúť na telefónnom čísle: +420 516 418 602. Pre vozičkárov je väčšinou vyhradená posledná prehliadka o 16-tej hodine,“ pre portál Vozickar.info vysvetľovala Aneta Řezníková zo Správy jaskýň Moravského krasu. A ešte dodala, že „na invalidnom vozíku k priepasti Macocha môže návštevník vyjsť tiež lanovkou.“
Pôvodne mohli vozíčkari navštíviť len Predný dóm Punkevných jaskýň. V prístupe na dno priepasti im bránili schody po prehliadkovej trase. Preto v roku 2012 vznikol projekt jej úpravy tak, aby umožnil imobilným návštevníkom prejsť suchou časťou Punkevných jaskýň (s vynechaním Reichenbachovho a Zadného dómu) až na dno priepasti Macochy. Pre splnenie tohto zámeru bolo potrebné preraziť hlinito-kamenistý zával v spodnej časti suťového kužeľa Reichenbachovho dómu. Tiež bolo nutné rozšíriť štôlňu pri časti jaskynného komplexu Anjel tak, aby bol chodník prejazdný pre invalidné vozíky.
■ Romantická plavba po podzemnej riečke Punkva
Nová turistická trasa v Punkevných jaskyniach pre výlet vo vozíku bola sprístupnená v roku 2014 pri príležitosti 100. výročia dosiahnutia dna priepasti Macocha prechodom podzemných priestorov. Prvý človek totiž prešiel z Pustého žľabu na dno priepasti Macocha (až) 31. januára 1914.
História prieskumov Punkevných jaskýň je však omnoho dlhšia. Začala sa v roku 1723 prvým zaznamenaným zostupom Lazára Schoppera do priepasti Macocha. V roku 1909 sa podarilo skupine Karla Absolona (1887-1960) preniknúť novoobjavenými Punkevnými jaskyňami do priepasti Macocha z Pustého žľabu tzv. Suchou cestou. Dno priepasti však nedosiahli. V 30. rokoch minulého storočia bola objavená tzv. Vodná cesta, ktorou sa jaskyniari dostali z prameňa jaskynnej riečky Punkva cez vodné dómy do priepasti.
Punkevné jaskyne sú najvyhľadávanejšie podzemné priestory Moravského krasu. Svoju obľubu si získali vďaka tomu, že návštevníkom umožňujú dostať sa na dno priepasti Macocha. Tiež kvôli romantickej plavbe na lodičkách po podzemnej riečke Punkva. Jaskyne ležia dva kilometre od Skalného Mlyna a sú prístupné vchodom v stene krasového kaňonu Pustý žľab. Sú súčasťou najdlhšieho jaskynného systému v Česku – Amatérskych jaskýň. Dĺžka zmapovaných priestorov tohto komplexu dosahuje takmer 35 km.
Na okraji priepasti sú dva vyhliadkové mostíky. Prvý z nich bol vybudovaný už v roku 1882 a je umiestnený v najvyššom bode priepasti. Druhý mostík pochádza z roku 1899 a nachádza sa 92 metrov nad spodnou časťou priepasti. Tie samozrejme nie sú upravené pre výlet na vozíku.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/stratensky-kanon-pre-vozickarov/
https://www.vozickar.info/africke-safari-pre-vozickarov/
https://www.vozickar.info/bystrianska-jaskyna-nie-je-bezbarierova/