Najvyšší súd rozhodol o vzdelávaní malej Ely
Rodičia ťažko zdravotne postihnutých detí pri starostlivosti o ne musia riešiť rôzne špecifické životné situácie. Tie často nesúvisia iba so zdravotným stavom ich dieťaťa. Mnohokrát je dôvodom obáv rodičov handicapovaných detí ich zaradenie do bežného spoločenského života. Prvým zlomovým obdobím, kedy tieto obavy rodičia obvykle začínajú výraznejšie pociťovať, je vo veku ich zaradenia do vzdelávacieho procesu.
● Odborníci posúdia mentálnu a fyzickú pripravenosť
Pred vstupom do školy by malo každé ťažko zdravotne handicapované dieťa absolvovať sériu špeciálnych pedagogicko-psychologických testov v niektorom z centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Testy majú za úlohu posúdiť mentálnu, ale aj fyzickú pripravenosť handicapovaného dieťaťa zvládať záťaž vyučovacieho procesu. Pracovníci centra na základe vyhodnotenia výsledkov testov odporučia jeho rodičom vhodnú formu vzdelávania pre ich dieťa, poprípade aj konkrétne školské zariadenie.
Ak testy preukážu, že dieťa ešte nie je vhodné zaradiť do vzdelávacieho procesu, môžu mu pracovníci centra navrhnúť odklad školskej dochádzky. Ten môže v prípade zdravotne ťažko postihnutých detí trvať maximálne dva školské roky, pričom po prvom roku dieťa absolvuje kontrolné testy, na základe výsledkov ktorých sa rozhodne, či bude dieťaťu odklad školskej dochádzky predĺžený, alebo dieťa vstúpi do vzdelávacieho procesu.
● Špeciálna škola či integrácia v bežnej základnej škole
Vzdelávanie zdravotne znevýhodnených detí, bez ohľadu na to, o ktorom stupni vzdelávania hovoríme, sa na Slovensku uskutočňuje dvomi formami. Prvou je vzdelávanie v špeciálnej škole, ktorá je zameraná na vzdelávanie detí alebo žiakov s príslušným druhom zdravotného znevýhodnenia, resp. postihnutia.
Druhou formou je vzdelávanie v bežnej škole formou školskej integrácie. Pri tejto forme vzdelávania prebieha výučba zdravotne znevýhodnených žiakov v bežných triedach spolu s ostatnými žiakmi. Špecifickým typom tejto formy vzdelávania ťažko zdravotne postihnutých žiakov je výučba, ktorá sa uskutočňuje v špeciálnej triede bežnej školy. Takéto triedy sa spravidla zriaďujú pre žiakov s rovnakým typom postihnutia. Časť výchovno-vzdelávacieho procesu sa môže uskutočňovať v triede spoločne s ostatnými žiakmi. Viac o možnostiach vzdelávania zdravotne ťažko postihnutých detí sa dozviete na adrese: https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_moje-dieta-je-zdravotne-postihnute-skola/
● Dohovor OSN má vyššiu moc ako školský zákon
Na Slovensku však ešte stále nedosiahla integrácia handicapovaných detí do bežných vzdelávacích inštitúcií takú úroveň, akú by mala mať. Dôkazom tohto tvrdenia je aj spor, ktorý sa len nedávno konečne dočkal súdneho rozuzlenia. Ide o prípad desaťročnej Ely, ktorú jej spádová základná škola odmietla prijať do bežného vzdelávacieho procesu z dôvodu jej zdravotného handicapu, keďže trpí Downovým syndrómom a kompenzovanou poruchou sluchu. Jej rodičia sa ale rozhodli o jej právo na inkluzívne vzdelávanie zabojovať právnou cestou. Prípad riešili súdy od roku 2012 a dostal sa až na Najvyšší súd. Ten napokon rozhodol v prospech žalujúcej strany a tým aj v prospech všetkých handicapovaných detí. Najvyšší súd v rozsudku uviedol, že právo na inkluzívne vzdelávanie podľa Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím má vyššiu právnu silu ako školský zákon a všetky školské orgány sú viazané týmto Dohovorom. Viac sa o Elynom prípade dočítate na adrese: http://akmatiasko.eu/slovensky-najvyssi-sud-rozhodol-ze-deti-so-zdravotnym-postihnutim-maju-pravo-na-inkluzivne-vzdelavanie/.
Ostáva len dúfať, že uvedený rozsudok Najvyššieho súdu SR výrazne zamedzí segregácii zdravotne ťažko postihnutých detí zo vzdelávacieho procesu v bežných vzdelávacích inštitúciách. Takáto segregácia môže mať totiž ďalekosiahle dôsledky na ich ďalšie spoločenské uplatnenie sa.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/vcasna-pomoc-rodinam-so-zdravotne-znevyhodnenymi-detmi/