Zaťaženie nôh pri chôdzi aj s výrazne lacnejším mechanickým strojom
- Na zaťaženie nôh v stoji je potrebný rehabilitačný postup aj u pacientov s nehybnými dolnými končatinami.
- V Japonsku majú robotické liečebné zariadenia v desiatkach nemocníc.
- Mechanická náhrada robotických systémov je výrazne lacnejšia.
- Spartan je určený na asistovanú kinematiku chôdze ľudí s narušenou hybnosťou dolných končatín.
Rastúci počet výskumov imobilných pacientov uvádza jeden nečakaný medicínsky záver. Aj pri úplnej nefunkčnosti dolných končatín je potrebné v pravidelných intervaloch zabezpečiť ich asistovaný pohyb. Najideálnejšie v stoji. Zaťaženie nôh v stoji je totiž prospešné nielen pre elimináciu všetkých sekundárnych komplikácií poškodenej miechy. Tento rehabilitačný postup zabezpečí aj zníženie spasticity, obmedzí proces rednutia kostí, zlepší krvný obeh. Zrýchli tiež pohyb lymfy, ktorá je nosičom významných výživových látok. Vďaka nej napríklad dochádza k odplavovaniu škodlivín z otvorených rán a ich rýchlejšiemu hojeniu.
Robotické chirurgicko-liečebné systémy len v Japonsku
Zaťaženie nôh imobilného pacienta v stoji je však komplikovaný proces. Donedávna sa zabezpečoval len s pomocou rôznych robotických exoskeletov (vonkajšia kostra). Sú to najmodernejšie takmer sci-fi systémy, ktoré najčastejšie pracujú ešte v experimentálnom režime. Ich cena sa rádovo pohybuje na úrovni luxusného osobného auta. K dispozícii ich majú len špecializované liečebné zariadenia a výskumné pracoviská.
Výnimkou je len Japonsko
Prvé robotické chirurgicko-liečebné zariadenie tohto typu, ktoré „pracuje“ v 150 nemocniciach v Japonsku, sme predstavili v príspevku Robotický oblek aj pre imobilných pacientov. Jeho ročný prenájom sa pohybuje od sumy 1 500 EUR vyššie, čo robí túto rehabilitačnú pomôcku ťažko dostupnú.
Mechanická náhrada za robotický exoskelet
Ani v USA nie sú robotické exoskelety bežnou výbavou regionálnych nemocníc a rehabilitačných stredísk. Tento rozdiel v technickej vybavenosti jednotlivých typov nemocníc na vlastnej koži pocítil aj Daniel Campbell, študent inžinierstva na Arizonskej štátnej univerzite. Pri dopravnej nehode, ktorú zapríčinil oprotiidúci vodič kamiónu, ochrnul od pása dole.
Po ukončení konzervatívnej liečby absolvoval intenzívnu fyzickú rehabilitáciu na klinike v Chicagu. Pri cvičení na robotickom trenažéri zaznamenal významný návrat motorickej a senzorickej funkcie nôh. Keď sa však Campbell kvôli škole presťahoval do Phoenixu, nenašiel zdravotnícke zariadenie, ktoré by malo vo vybavení robotické zariadenie na zaťaženie nôh v stoji. A po krátkom čase pocítil, že prinavrátené motorické a senzorické funkcie nôh sa znovu strácajú.
„Zrodilo“ sa mechanické liečebné zariadenie
Daniel vedel, že príčinou chýbajúcich robotických trenažérov v rehabilitačných centrách je ich vysoká nadobúdacia cena. Preto začal vymýšľať mechanickú náhradu týchto systémov. Po odborných konzultáciách s niektorými miestnymi terapeutmi, skonštruoval prototyp základného konceptu, ktorý nazval Spartan. Bol to jednoduchý, ale efektívny stroj. V podstate ide o sklopné ovládacie rameno, ktoré sa pripája k nohám užívateľa v troch bodoch.
Cvičenec je v týchto bodoch k stroju pevne pripojený. Pokiaľ nie je schopný hornými končatinami sa opierať o konštrukciu, je istený zdvihákom. Tento mechanický systém skutočne umožňuje jednému terapeutovi simulovať chôdzu klienta po vopred stanovenej dráhe.
Úspešný test prototypu v rehabilitačnej klinike
„Fyzioterapeut alebo tréner chytí stroj za rukoväte a v závislosti od tohto pohybu, celé zariadenie hýbe s bokom, kolenom a členkom cvičenca tak, ako pri chôdzi,“ vysvetľoval princíp pohybu Daniel Campbell.
Prototyp niekoľko týždňov testovali terapeuti v miestnej rehabilitačnej klinike spoločnosti Touchstone. Po drobných úpravách si Spartan pochvaľovali nielen pacienti, ale aj zdravotníci. Všetci sa zaujímali, kedy sa táto pomôcka objaví na trhu a začne pomáhať.
Zaťaženie nôh pri chôdzi pomáha mnohým pacientom
Campbell konečne uveril, že konštrukcia jeho stroja skutočne umožňuje zaťaženie nôh v stoji pri chôdzi. A je pritom výrazne lacnejší ako robotické systémy. Uvedomil si tiež, že svojim vynálezom môže pomôcť nielen sebe, ale aj mnohým iným pacientom.
Preto s podporou niektorých investorov vytvoril spoločnosť ReneGait LC. Jej cieľom je navrhovať a vyrábať cenovo dostupné, praktické a jednoducho použiteľné nástroje na liečbu a rehabilitáciu ľudí s pohybovým postihnutím. Chce tiež prispieť k zlepšeniu stavu neurologickej rehabilitácie. Prvým výrobkom spoločnosti sa logicky stal Spartan Renegait.
Spartan je použiteľný takmer pri všetkých typoch ochorení
Spartan je určený na asistovanú modifikovanú chôdzu ľudí s narušenou hybnosťou dolných končatín. Testovaním neboli zistené obmedzenia zdravotného stavu, kvôli ktorému by sa toto zariadenie nedalo využívať. Určené je predovšetkým pre rehabilitačné cvičenie klientov, ktorí majú poškodenú miechu, traumatické poškodenie mozgu, prekonali mŕtvicu. Tiež pre pacientov s roztrúsenou sklerózou, mozgovou obrnou, priečnou myelitídou, amyotrofickou laterálnou sklerózou, Guillain-Barreovým syndrómom, svalovou dystrofiou či s motorickým neurónovým ochorením.
Dostatok informácií o Spartanovi ponúka oficiálna stránka spoločnosti. Predstavuje všetky modely Spartana a jeho modifikácie podľa druhu ochorenia. V sekcii FAQS sú zverejnené odpovede na najčastejšie kladené otázky. Dve sekcie videí zase ponúkajú postupy na zaťaženie nôh pri chôdzi podľa jednotlivých diagnóz.
Ďalšie články z tejto kategórie: