Nejeden zaujímavý projekt spoločnosti Letmo vytvára jeho vodcovské postavenie
Spoločnosť Letmo nie je národným prevádzkovateľom projektu Eurokľúč.
Pod naše projekty na internete pridávame hashtag #VyhrnuteRukavy.
Predajňa Letmo v Piešťanoch bola takto vysnívaná a toto poslanie aj plní.
Nebudeme pomáhať konkurencii, nech tiež ponúkne zaujímavý projekt.
Už tradíciou sa stáva, že po spätnom pohľade na vlani uverejnené príspevky úvodný rozhovor je tematicky rovnaký. Napriek tomu obsahovo vždy iný, rovnako ako je zakaždým špecifická, podľa aktuálneho vývoja, spoločnosť Letmo. Zásada byť lídrom v danom odbore ju predurčuje udržať sa na pozícii novátora, úspešného experimentátora. Aj preto bol rozhovor s Mirekom Zemanom, majiteľom spoločnosti i tentokrát poučný a zaujímavý zároveň.
Konzultant Letmo vytiahne iPad…
Pán Zeman, začnime pohľadom do minulého roka. Určitou formou ste sa zapojili do distribúcie eurokľúča, nástroja na individuálne otvárania špeciálnych bezbariérových toaliet. S akými výsledkami za rok 2019 a cieľmi pre tento rok?
Cieľom nášho zapojenia sa do tohto projektu bolo zjednodušiť distribúciu a propagáciu eurokľúča. Naša vízia bola a je taká, že klient, ktorý si objedná vozík, ako bonus bude mať od spoločnosti Letmo, zjednodušený prístup k eurokľúču. Keďže na Slovensku na projekt Eurokľúč, na rozdiel od Česka, neprispieva žiadna štátna inštitúcia, pomáha Letmo svojím klientom úhradou 50 percent nákladov.
Popíšem konkrétny postup, ktorý je vo svojej podstate veľmi jednoduchý, no zároveň zaujímavý. Konzultant Letmo vytiahne iPad, otvorí príslušný dokument a klient mu ho elektronickým perom podpíše. Pripojí k tomu snímok preukazu osoby s ŤZP a celá administratíva je vybavená. Netrvá to dlhšie ako dve, tri minúty.
A čo plány do budúcnosti, aspoň pre tento rok?
Otázka plánov do budúcnosti je trochu komplexnejšia. Spoločnosť Letmo nie je národným prevádzkovateľom projektu Eurokľúč. My ho len zatraktívňujeme pre našich klientov. Stáli sme však pri zrode mobilnej aplikácie VozickarMAP.info. Jej súčasťou je aj zaujímavý projekt Eurokľúč.
Momentálne je v tejto aplikácii zdokumentovaných približne tritisíc objektov a každým dňom pribúdajú ďalšie.
Keď sa teraz pozriem do mapy, biele miesta vidím v Bardejove, Rimavskej Sobote, Lučenci či v Bytči. Ak by som si chcel v súvislosti s Novým rokom trochu rypnúť, povedal by som, že kritizovať bariéry vedia všetci. No pridať ruku k dielu už vie málokto. Aj preto v poslednom čase pod naše projekty na internete pridávame hashtag #VyhrnuteRukavy. „Kecov“ už bolo dosť, teraz si treba poriadne vyhrnúť rukávy a „zamakať“.
V hlave mám zatiaľ niečo ako #SobotneLetmo
Ešte jeden pohľad do vlaňajška. Spoločnosť Letmo ako jediný predajca invalidných vozíkov otvorila prvý komplexný showroom na Slovensku. Aké máte prvé výstupy z tohto projektu?
Prvá skúsenosť je jednoznačná – keď debatujete s klientom, je skvelé mať za sebou veľké množstvo rôznych podnetov a riešení. Taká skúsenosť je fantastická. Začneme sa rámcovo baviť o vozíku, potom 15 minút o obručiach a ďalších 30 minút o sedacích systémoch. Nevynecháme ani ideálne oblečenie a ďalšie drobnosti – dosky na presun, rukavice či Uribagy. A to všetko pri dobrej kávičke.
Predajňa Letmo v Piešťanoch bola takto vysnívaná a toto poslanie aj plní. Je to proste zaujímavý projekt. V dohľadnej dobe vytvoríme viaceré formy cieleného stretávania. V hlave mám zatiaľ niečo ako #SobotneLetmo. Teda tematické posedenie na danú tému. Napríklad skúsenosti s VozickarMAP, princípy správneho sedenia, testovanie prídavných pohonov. Baviť sa môžeme o všetkom, čo ľudí zaujíma.
A plynule prechádzame do tohtoročných aktivít. Akú podobu budú mať Salóny?
Aj tohto roku zachováme osvedčené aktivity. V roku 2020 plánujeme opäť zorganizovať Salón Vozickar.info na východnom i západnom Slovensku. Základný koncept zachováme, pretože je zaujímavý a podnetný. Bude to teda jednodňová akcia a na nej mix produktovej prezentácie, servisu, edukácie a priateľského stretávania pri káve.
Čo sa však zmení, bude objem… A to vo viacerých smeroch. Viac vystavovaných produktov, zaujímavé a inšpiratívne prednášky. Samozrejme budeme chcieť doladiť niektoré drobnosti, napríklad oddeliť prednášky od hluku výstavy. To sú však len technické detaily na pozadí.
Prístup k digitalizácii, zefektívnenie štátnej správy
S akými novinkami klientov tohto roku prekvapí samotné Letmo a čo im ponúkne?
V posledných mesiacoch sme dovŕšili počet 28 zastupovaných značiek. To už je dostatočná ponuka. V týchto dňoch pracujeme na regionálnom pokrytí a edukácii všetkých členov tímu. Pred niekoľkými dňami som podpísal kontrakt na nové licencie interného edukačného systému. Vďaka tomu budeme mať zaujímavý prehľad o úrovni znalostí všetkých interných členov tímu. Chystáme i niekoľko ďalších prekvapení. No po prvé, nebolo by to prekvapenie, ak by som to „vyzvonil“ už teraz. A po druhé, nerád by som pomáhal konkurencii, nech skúsia tiež ponúknuť niečo zaujímavé.
Čo môžu od roku 2020 očakávať ľudia odkázaní na invalidný vozík, aké „zlepšenia“ by boli pre nich prínosom?
Mysľou mi víria dve roviny pomoci a podpory. Jedna je spoločenská, teda slovenská a tá druhá je komerčná, teda Letmo prístup. Tou spoločenskou rovinou samozrejme myslím februárové voľby do NR SR. Už dnes máme pripravené otázky pre všetky kandidujúce politické subjekty. Sám viem z podnikania, že pokiaľ si niečo nevysnívam, poriadne nenakreslím, tak sa to nestane.
Ak sa teda má Slovensko počas nastávajúceho štvorročného obdobia niekam pohnúť dopredu, určite už majú politické subjekty svoje plány nakreslené. Zaujímať ma bude prístup k digitalizácii, zefektívnenie štátnej správy i riešenie bariér. Voľby sú totiž niečo také ako štvorročný kontrakt. Chcem vidieť ponuky jednotlivých strán, aby som urobil nákupné rozhodnutie, teda rozhodol sa, koho voliť.
Za Letmo by som si prial, aby niektoré značky opustili Slovensko. Vydržte, vysvetlím. Chcem tak vysoko nastaviť štandard vo fungovaní celého systému, aby trh konečne pochopil, že niektoré praktiky už do 21. storočia nepatria. A prirodzene také chovanie zo svojho stredu vypudil.
Potrebujeme novú vládu s vyhrnutými rukávmi
Aj preto máme certifikáciu ISWP (International Society of Wheelchair Professionals), aj preto investujeme do interného edukačného systému, aj preto dovážame niektoré sedacie systémy z druhého konca planéty. Chceme vytvoriť na malom Slovensku ten najvyspelejší ekosystém pre vozičkárov, aký Európa má.
Tú produktovú časť, podľa mňa, už máme. Teraz potrebujeme za „parťákov“ novú vládu s vyhrnutými rukávy a ďalších konzultantov do regiónov. Pokiaľ sa na to niekto cíti, nech sa pokojne ozve. Tento zaujímavý projekt má dlhodobý charakter. A na záver už iba jedno:
Všetkým čitateľom prajem odvahu a veľa síl do roku 2020.
(j.szabo@vozickar.sk)