Zdeněk Šafránek: „Keď chceš niečo robiť, urob to ako najlepšie to ide.“
ČLÁNOK PONÚKA: Zaujímavý životný športový príbeh tak, ako nám ho vyrozprával Zdeněk Šafránek. Zaujímavé na jeho dosiahnutých métach je, že pred ťažkým úrazom ani len netušil, aké výnimočné športové predispozície na viaceré disciplíny dostal od sudičiek do vienka.
Niekedy až zlomová situácia, krízový či konfliktný bod odhalí skryté sily a schopnosti človeka. Dobré či zlé. To už odborná psychológia pri tomto rozbore ľudských vlastností nerozlišuje. Ak by však niekto potreboval učebnicový model kladného “hrdinu“, máme pre neho ideálny výber – Zdeněk Šafránek (36), ktorého priatelia neoslovia inak ako Šafi.
■ S depresiami sa neskamarátil, psychológa nepotreboval
Skôr ako prezradíme, kým je, pozrime sa na to, kým bol Zdeněk predtým, než… Nuž, o 21-ročnom mladíkovi, ktorý ukončil „vojnu“ a zamestnal sa vo firme zabezpečujúcej servis kamiónov prevážajúcich osobné autá toho veľa nenapíšeme. Azda len to, že práca mu bola koníčkom. A šport (pozor, to je dôležitá otázka)? Nič jednoznačné a konkrétne, azda len rekreačný beh na dlhé trate. Možno vzhľadom na vek sa ustálime v názore, že to bol skôr aktívny beh za dievčatami.
A máme tu zlomový 9. január 2003. Zle upevnená horná rampa návesu na prevážanie áut padá na zem. Zdeněk Šafránek nestihne odbehnúť do bezpečia a asi 1,5 tony železa ho doslova pricvikne k zemi.
Počas niekoľkohodinovej operácie mu lekári odstraňovali desiatky úlomkov kostí z okolia miechy, naprávali dochrámanú chrbticu. Dali ho dokopy, ale s prerušenou miechou si dnešná lekárska prax (zatiaľ) neporadí. Povráva sa, že už v nemocnici sa začali prebúdzať jeho skryté, no zdôrazňujeme, že kladné vlastnosti. S depresiami sa Zdeněk Šafránek neskamarátil, ponúkaného psychológa prenechal svojmu ošetrujúcemu lekárovi. A veľmi rýchlo začal pokojne, bez emócií rozmýšľať, ako si zariadi život na invalidnom vozíku a čomu sa bude venovať.
■ Ctižiadostivosť, dôslednosť, cieľavedomosť, ambicióznosť
Niekedy v roku 2006 začal hrať para ice hokej (sledge hokej). V tom istom roku už hral za českú reprezentáciu. Písalo sa o ňom ako o mužovi s raketovou kariérou. Okrem nesporného talentu stáli za jeho úspechmi viaceré dobré vlastnosti – ctižiadostivosť, dôslednosť, cieľavedomosť, ambicióznosť. Proste jeho obrovský zápal ho hnal dopredu.
Dnes má za sebou bohatú hokejovú minulosť… A samozrejme ešte nekončí. Posledných šesť rokov je kapitánom českého reprezentačného mužstva. Absolvoval tri paraolympiády – Vancouver 2010 (Kanada), Sochi 2014 (Rusko) a Pyeongchang 2018 (Južná Kórea). Ligu začínal hrať v Kolíne a posledných päť rokov hral za Zlín, ktorý vyhral štyrikrát v rade majstrovský titul. V novej sezóne bude obliekať dres pardubických Mustangov.
■ Zdeněk Šafránek s titulmi z paraboxu i na hadbike
Tým však športové úspechy, o ktorých ako 21-ročný ani netušil, nekončia. Zdeněk začal jazdiť na handbike. Jeden by povedal – v pohode, na naháňanie kondičky a posilňovanie rúk je to dobrý kondičný šport. Zdeněk Šafránek však rozmýšľa inak:
„Keď chceš niečo robiť, rob to ako najlepšie to ide.“
A tak sa dnes môže pýšiť titulom majster ČR na handbike a je tiež víťaz Českého pohára v tom istom športe.
Potom zase prišlo obdobie, kedy Zdeněka zaujal parabox. Jeden by povedal – v pohode, naháňa kondičku, potrebuje niekde vybiť prebytočnú energiu. Zdeněk Šafránek však rozmýšľa inak:
„Keď chceš niečo robiť, rob to ako najlepšie to ide.“
A tak je dnes dvojnásobným národným držiteľom paraboxerského pásu, ktorý získava najlepší v republike.
O Zdenkovi ešte vieme, že si v zime rád zajazdí monoski. Takže v dohľadnom čase nejaké tie tituly azda pribudnú aj z tejto športovej aktivity. V lete sa zase venuje wakeboardingu, ktorý spočíva v jazde na wakeboardu ťahanom loďou alebo káblovým vlekom po vodnej hladine. Bol vyvinutý ako kombinácia vodného lyžovania a techník surfingu. Ešteže to je vodný neolympijské šport, takže z tohto smeru medaily nehrozia.
Zdeněk Šafránek je proste športový maniak. K športu má pozitívny vzťah… alebo je to už závislosť? Veď popri tom všetkom, čo sme už spomínali, spolupracuje aj so slovenskou organizáciou Parasport24. Jej najvýznamnejším podujatím je charitatívna jazda hendikepovaných a zdravých v jednom tíme naprieč Slovenskom. A jeho meno je spojené aj s českým projektom vozičkára Heřmana Wolfa Cesta za snom. Jeho cieľom je charitatívnou jazdou prevažne po Európe získať financie pre konkrétnych vozičkárov. Zdeněk Šafránek je aktívny v mnohých iných športových, neraz adrenalínoch činnostiach.
■ Poznáte najnovší letný cyklistický šport trekingchair?
A teraz „hrozí“, že Zdeněk Šafránek sa popri aktívnej profesionálnej a charitatívnej športovej činnosti zapíše do športových dejín ďalšou aktivitou. Je totiž možné, že sa raz bude spomínať ako zakladateľ nového športového odvetvia. Nazývať by sa mohlo trekingchair, teda poháňanie invalidného voziká trekingovými palicami.
Zdeněk si totiž od firmy Letmo kúpil prídavné koliesko Freewheel, ktoré je ideálnym doplnkom pre invalidné vozíky do terénu a na nerovný povrch. Vraj takto upravený vozík bude využívať na tréning. Nikto však netušil, Že Zdeněk Šafránek príde s inovatívnou formou pohybu – s pomocou trekingových palíc.
„Tento spôsob pohybu vo vozíku som už použil aj v minulosti. Je to dobré na tréning k hokeju, je to obdobný pohyb. Žiadna úprava vozíka nie je potrebná. Ak sa pridá predné prídavné koliesko, tak je o zábavu postarané. S vozíkom letím po chodníku, ceste alebo po poľnej cestičke. Je to jazda jedna radosť, takže aj super tréning,“ pochvaľoval si „nový šport“ Zdeněk Šafránek a so smiechom dodal: „Človek si musí dávať pozor len na to, aby si palice nestrčil do zadných kolies na vozíku. To by teda boli kotrmelce. Aj s vozíkom. Inak je to úplne bezpečná jazda.“
Zdeněk takto momentálne trénuje na 24-hodinové preteky zmiešaných športových dvojíc. Hendikepovaný športovec je na vozíku, zdravý na korčuliach a obaja používajú trekingové palice.
Takže držíme päste, nielen do týchto pretekov, ale pri všetkých aktivitách, do ktorých sa Zdeněk púšťa. Je ich veľa a sú skutočne inšpiratívne. Ako však zdôrazňuje, bez obetavej podpory svojej manželky Katky a rodinného zázemia, ktoré tvoria jeho tri deti (Berča, Emmča a Filípek), by sa určite nedostal také úspechy… a hlavne veľkú spokojnosť a pohodu vo svojom živote.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/jeff-bauman-obet-terorizmu/
https://www.vozickar.info/hilary-listerova-sen-o-troch-moriach/
https://www.vozickar.info/vozickar-herman-volf-vsetko-sa-da/
https://www.vozickar.info/metelka-bude-reprezentovat-anglicko/