Zdraví motoristi nesmú parkovať na vyhradených miestach
Idú tlačiť nové preukazy, aby zdraví motoristi neobsadzovali stojiská hedikepovaným.
V Česku žije takmer 1,2 miliónov ľudí s trvalou formou postihnutia.
Zložitejší je boj proti zneužívaniu oprávnene vydaného parkovacieho preukazu.
Parkovací preukaz smie byť vyložený, len ak je v aute osoba, ktorej ho vydali.
Téma parkovania osôb s ťažkým zdravotným hendikepom na vyhradených miestach je na Slovensku i v Česku (ešte) stále aktuálna. Veď zaparkovanie na širšom stojisku je nielen pohodlnejšie, ale hlavne účelnejšie. Problémom však je, že v oboch krajinách niektorí zdraví motoristi neoprávnene obsadzujú tieto miesta. Známe sú aj prípady zneužívania platného parkovacieho preukazu, najčastejšie príbuznými osoby, ktorej bol vystavený.
Polemika, či je vydávanie nových preukazov potrebné
V Česku, ako uvádza portál Novinky.cz, sa rozhodli prijať zásadné opatrenie, aby zdraví motoristi nepodvádzali. Novo vydávané preukazy budú mať skryté ochranné prvky. České ministerstvo práce a sociálnych veci preto vypísalo verejnú súťaž na výrobu 400-tisíc preukazov. Ich výroba a distribúcia bude stáť približne 70 miliónov českých korún (2,535 miliónov eur) bez DPH.
Rezort práce požiadal vládu, aby objednávku realizovala Štátna tlačiareň cenín, ktorá tieto preukazy vyrába aj doposiaľ. Plánované ochranné prvky a ich umiestnenie podliehajú utajeniu a preto nie je možné uvádzať žiadne podrobnosti. Pozitívne stanovisko k tlači preukazov pre osoby so špecifickými potrebami už vydal aj Národný bezpečnostný úrad.
Opačný názor na údajné falšovanie preukazov má Václav Krása, predseda Národnej rady zdravotne postihnutých. Doposiaľ sa nestretol s tým, že by boli preukazy s fotografiou falšované. Zdraví motoristi takto nepostupujú. Rozhodnutie o vydaní nových preukazov preto považuje za zbytočné.
„Preukazy sú ako bankové karty alebo občiansky preukaz, takže ich výroba načierno je problematická. No ak niekto takú kartu ukradne či zneužije, ochranné prvky na nej už strácajú svoj význam,“ tvrdí Václav Krása.
V tejto súvislosti dodal, že preukaz prináša priame výhody prakticky len v doprave. Pri nárokovaní o konkrétny príspevok či iné výhody je potrebné podať žiadosť. A vtedy úrady v prvom rade overujú totožnosť a oprávnenosť žiadateľa o danú pomoc.
Ešte uveďme, že v Česku žije takmer 1,2 miliónov ľudí s trvalou formou zdravotného znevýhodnenia. Na distribúciu preukazov, ktoré už teraz majú určité bezpečnostné prvky, štát vynaložil v období od apríla 2015 do apríla 2020 viac ako 100 miliónov českých korún (3,622 miliónov eur). V tom čase malo nárok na vydanie preukazu asi 300-tisíc osôb, ale počet úspešných žiadateľov sa zvyšuje. Len vlani bol preukaz, ktorý oprávňuje parkovať na vyhradených miestach, vydaný 52 013 osobám.
Niektorí zdraví motoristi neprestávajú zle parkovať
Aj slovenské reálie potvrdzujú, že najväčším problémom nie sú sfalšované, na čierno vytlačené parkovacie preukazy. Ako sa vyjadril jeden policajný funkcionár zo Žiliny, tento problém sa skôr alebo neskôr vyrieši. Po prepojení databázy vydaných parkovacích preukazov policajti okamžite odhalia predložený falzifikát. Preto zdraví motoristi, ktorí chcú podvádzať, menia svoju stratégiu.
Omnoho zložitejší je totiž boj proti zneužívaniu oprávnene vydaného parkovacieho preukazu. Stáva sa, že na mieste vyhradenom pre osoby s poruchami chôdze zaparkujú zdraví motoristi, ktorí za predné okno vložia niečí parkovací preukaz. Dohováranie sa, či ozaj idú pre osobu vo vozíku, je zložité, komplikované. A pokiaľ nemáte za sebou policajnú ochranu, tak pri niektorých arogantných vodičoch až zdravie ohrozujúce.
Pritom zákon je v tomto smere jednoznačný. Parkovací preukaz smie byť za predným sklom vyložený len vtedy, keď sa vo vozidle nachádza na ňom uvedená osoba. To znamená, že parkovací preukaz sa nevydáva na vozidlo, ale na osobu, ktorá raz môže sedieť v jednom a druhý raz v inom aute. A to s tým istým parkovacím preukazom.
Poznajúc tieto skutočnosti, záver je jednoznačný – nápravu v tomto smere môžu zabezpečiť len policajti. Častejšími, dôslednejšími kontrolami a hlavne so silnou argumentačnou istotou, čo sa smie a čo už je za „čiarou“. V opačnom prípade sa k poriadku nikdy nedopracujeme a niektorí zdraví motoristi neprestanú parkovať na miestach, ktoré sú vyhradené pre osoby so špecifickými potrebami.
(j.szabo@vozickar.sk)