Zdravotné postihnutie a príbehy s dobrým koncom v ríši zvierat
Ani vo zvieracej ríši nie je zdravotné postihnutie výnimočný jav.
Korytnačku Blade zrejme „vylieči“ invalidný vozík.
Veterinár pri podávaní kávy takmer stratil dych.
Prasiatko, ktoré prišlo na svet bez zadných končatín, žije.
„Svet“ invalidných vozíkov je mimoriadne rozmanitý. Niektorí odborníci tvrdia, že existujú vozíky na každé postihnutie. Pomôcka pre dosiahnutie mobility pomáha tým, ktorí si v ňom chcú len chvíľu oddýchnuť. Invalidný vozík sa dá poskladať aj pre ťažké stupne imobility. Keď je potrebné bezpečne fixovať nohy či stabilizovať hlavu v určitej polohe.
Nie je sa čomu čudovať, že niekedy až unikátne riešenia sa časom preniesli aj do zvieracej ríše. Buď veterinári alebo majitelia nemých miláčikov nachádzali riešenia, ktoré doslova zachraňovali život nejednému vernému spoločníkovi človeka. A stávalo sa, že po určitom čase bolo postihnutie odstránené a zvieratko sa mohlo znovu pohybovať, teda aj žiť. Aj také príbehy sme zaznamenali v zvieracej ríši.
Blade čaká na spevnenie svalstva
Našu prehliadku unikátnej pomoci začíname u korytnačky Blade, ktorá má nemeckých majiteľov. Vinou poruchy vývinu ju ochabnuté labky nevládali niesť. Majitelia s ňou išli k veterinárovi v hodine dvanástej. Našťastie natrafili na správneho chlapa, ktorý sa neuspokojil s konštatovaním, že Blade treba utratiť. Hľadal riešenie ako postihnutie „vyliečiť“ alebo dočasne posilniť to, čo správne nedorástlo.
Doktor Carsten Plischke dlho uvažoval, ako nahradiť hybnosť slabučkých labiek korytnačky. Na riešenie prišiel vďaka synovi, ktorý prišiel do ambulancie, aby mu utiahol niekoľko spojov na stavebnici Lego. A otec si od syna požičal niekoľko blokov stavebnice a pustil sa do práce. Občas musel dokonca použiť aj lupu. S výsledkom svojej „konštrukčnej“ práce však bol nakoniec spokojný.
Blade má dva páry koliesok, ktoré eliminujú jej postihnutie. Bude ich mať dovtedy, kým jej končatiny nespevnejú a nevylieči sa aj z ďalších onemocnení. Teraz však už má všetky predpoklady na to, že sa dožije vysokého veku a svojich majiteľov prežije.
Nový priateľ nájdený v lese
Pri prechádzke v lese môžete zažiť kadečo, nájsť kde koho. Manželia Matthewsovci si v ňom našli rodinného priateľa. Veľké hnedé oči a prekrásne sfarbenie srsti jednoznačne rozhodlo.
„Aspoň zistíme, aké zranenie utrpel, keď neušiel, ale krčí sa v kríkoch pri ceste,“ povedal Ted manželke.
Keďže sa (divý) králik ani po dvoch dňoch nepozbieral, zašli s ním k veterinárovi. Ten im povedal, že králik ochrnul. Ktovie ako, ale zlomil si dva krčné stavce, pričom jeden prerušil miechu. Povedal im ešte, že sa králik hodí akurát tak na pekáč a keďže má králiky rád, dá sa na nedeľný obed pozvať. Tedova manželka sa rozplakala a keď došli domov, trvala na tom, že Ted musí králikovi nejakým spôsobom pomôcť.
Keď nepomohla argumentácia, že nie je lekár, začal rozmýšľať, ako králikovi pomôcť. Večer svoj nápad rozkreslil na výkres a ráno zistil, že väčšinu potrebných súčiastok má v dielni. Ostatok dokúpil a po dvoch hodinách práce mal králik znovu plnohodnotný život takmer ako pred úrazom. Pomohol mu na mieru vyrobený invalidný vozík, ktorý nahradil zadné labky.
Na nedeľný obed bol pozvaný veterinár aj s manželkou. Podával sa pečený králik na slaninke. Chutil vynikajúco. Pri kávičke však veterinár takmer stratil dych, keď sa z trávy, s vozíkom na zadných labkách, vynoril Charles. Silný výbuch smiechu nastal, keď veterinár Matthewsovcov povedal, že Charles je vlastne samička. Napriek tomu domáci už zajačici meno nemenili.
Buster nepomohlo ani „zdravotné“ poistenie
Majitelia zvieracej farmy v britskom Stockporte boli nemilo prekvapení, keď im poisťovňa odmietla preplatiť náklady spojené s kúpou protézy pre ich ovečku. Narodila sa totiž so zdeformovanými zadnými labkami a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou by rýchlo zdochla.
Na kúpu vozíka od špecializovanej firmy sa nakoniec poskladali samotní zamestnanci. Vozík s kolesami nahrádzal ovečke Buster zadné labky, na čo si ovečka veľmi rýchlo zvykla. Veľmi rada sa dole kopcom ženie ako víchor a všetky ovce predbieha ako s vetrom o preteky. Ani postihnutie jej nemôže zabrániť, aby všade bola prvá.
Pracovníci farmy tiež náhodne zistili, že ovečka Buster po dosiahnutí dospelosti má omnoho chutnejšie mlieko ako ostatné ovce. Majitelia farmy si to zdôvodňujú tým, že táto ovca sa ako prvá vždy dostane k najchutnejšej paši. Nech je to tak alebo onak, pravdou je, že na paši je ozaj prvá a žerie ako divá. A nezabráni jej v tom ani postihnutie, ktorým trpí.
Prasiatko s vrodeným deficitom
,Starou zásadou je, že zvieratám, ktoré končia na našich stoloch, by sme žiadne mená nemali dávať. A ak nejaké prasiatko meno má, pravdepodobne na pekáči neskončí. A to je aj prípad prasiatka Chris P. Bacon z americkej Floridy. Na svet prišlo bez zadných nôh a preto ho pracovníčka farmy odložila na utratenie.
Veterinár so smrtiacou injekciou v ruke si však všimol, že prasiatko sa pohybuje dopredu len posúvaním sa prednými nohami . A tak si ho zobral domov ako taký malý rodinný experiment s tým, že za deň, dva aj tak zdochne. Nestalo sa, Chris P. Bacon obstál vo všetkých skúškach.
A tak nadišiel čas postarať sa oň ako sa patrí. Jeho postihnutie bolo najprv zamaskované podomácky. Kolieska z detského vozíka neskôr nahradili originálne zo psieho záprahu aj s popruhmi. Nakoniec sa teda Chris P Bacon dočkal a po ulici sa nechá dôstojne viesť s kolieskami nahradzujúcimi zadné končatiny. Keď však dostane priestor, opreteky preskakuje kaluže a ťažko ho niekto zastaví.
Zdroj: Youtube.com/