Združenie Ľudia proti hendikepu hýri zaujímavými aktivitami
Sila kolektívu a úžasná spolupatričnosť. Inak ani nemožno nazvať zlomovú situáciu vo chvíli, keď sa v kolektíve zdravotne postihnutých upresňovala účasť na pripravovanom výlete. Vozičkár Duško Sotoniak z Dolného Kubína viditeľne zosmutnel. Kamarát Janko Brašeň z Vyšného Kubína na trojdňový výlet nepôjde. Jeho mama ako asistentka s ním totiž tentokrát nemôže ísť, zaznelo. Okamžite niekoľkí z prítomných ponúkli riešenie. Na výlet predsa idú obaja rodičia so svojím postihnutým dieťaťom, tak jeden z nich bude ochotne asistovať Jankovi. A bolo rozhodnuté! Aj takú podobu mala sobota 15. júla v Oravskom Podzámku počas spoločensko-zábavného dňa, ktorý zorganizovalo združenie Ľudia proti hendikepu.
Aj nebo sa zľaklo toľkej solidárnosti a súdržnosti v tejto partii zdravotne postihnutých. Najprv, kto vie prečo, chcelo prekaziť stretnutie týchto úžasných ľudí. Dažďom ich zahnalo do hostinca U Svýbu, ktorý bol hostiteľom stretnutia. Keď však cez okno zbadalo, že ľudia sa ďalej veselo bavia, zahanbene od svojej zlomyseľnosti upustilo. A viac nezapršalo.
-
Minivan by zvýšil počet výletov po Slovensku i zahraničí
Zuzana Jurisová, predsedníčka občianskeho zduženia Ľudia proti hendikepu a Martin Gočala pre viac ako šesť desiatok účastníkov letného stretnutia pripravili žánrovo rozmanitý program. Jednotlivé aktivity sa prekrývali ako lupene ruží a spoločne vytvorili voňavú sobotu, na ktorú sa nezabúda.
Prví prišli na rad zástupcovia obchodnej spoločnosti Ares, jedni zo sponzorov tohto podujatia. Predstavili niektoré svoje výrobky, odpovedali na otázky týkajúce sa praktického používania produktov z ich portfólia. Oravskopodzámocké združenie Ľudia proti hendikepu so spoločnosťou Ares spolupracuje pravidelne. Okrem iného im obchodná spoločnosť z času na čas na prepravu poskytuje špeciálne upravený minivan. Odvezie sa v ňom šesť sediacich pasažierov (aj s vodičom) a ešte aj štyri obsadené invalidné vozíky.
„Mať taký minivan vo vlastníctve združenia, je náš veľký sen. Výrazne by to zjednodušilo výlety po Slovensku i blízkom zahraničí. A určite by sa počet zájazdov pre zdravotne postihnutých členov nášho združenia zvýšil. Veď v minulosti sa nám viackrát stalo, že pripravovanú akciu sme zrušili kvôli nemožnosti zabezpečiť prepravu imobilných ľudí verejnou dopravou. To je na Slovensku, žiaľ, bežné,“ povzdychol si Martin Gočala.
-
Viac ako dve desiatky polohovacích postelí príde na Oravu
Paľbe otázok sa na letnom stretnutí v Oravskom Podzámku nevyhol Igor Janckulík, nezávislý poslanec Národnej rady SR v poslaneckom klube Most–Híd. Podujatí, ktoré organizuje združenie, sa zúčastňuje často. Týmto spôsobom vyjadruje podporu tým, ktorí nezištne pomáhajú zdravotne postihnutým ľuďom. Tak ako vždy fundovane odpovedal na mnohé otázky vyjadrujúce aj nespokojnosť z prístupu štátu k ťažko zdravotne postihnutým osobám. Ak bolo treba, poradil ako postupovať pri kontakte so štátnymi úradmi. Veď aj členovia združenia Ľudia proti hendikepu na vlastnej koži neraz pociťujú negatívne následky hlúpych zákonov a nezmyselných vládnych nariadení.
„Uvedomujem si, že vo vzťahu k zdravotne postihnutým osobám je potrebné veľa naprávať. Zároveň si uvedomujem, že hlas jedného poslanca, aj to nezávislého, je na rýchle presadenie potrebných zmien málo. Preto sa snažím aj vlastnými mimoparlamentnými aktivitami zmierňovať nepriaznivú situáciu. Pomáhať aspoň ľuďom v regióne, ktorých v parlamente zastupujem,“ povedal I. Janckulík pre portál vozickar.info.
Výsledkom jednej z jeho posledných aktivít je, vďaka kontaktom s Oravcom, ktorý žije v Nemecku, získanie viac ako dvoch desiatok polohovacích postelí. Nie sú určené pre zdravotnícke zariadenie. Na základe odporúčania občianskych združení posteľ dostane ten, kto ju potrebuje. Touto aktivitou chce I. Janckulík „naprávať“ voči mnohým imobilným ľuďom neústretové vnútorné smernice zdravotných poisťovní.
„Do tohto projektu som zainteresoval viacerých podnikateľov z regiónu so sociálnym cítením. Na naše náklady postele z Nemecka budúci týždeň dovezieme a uskladníme. Postupne ich budeme dávať tým, ktorých zdravotný stav si ich dočasne či trvalo vyžaduje. Ak bude potrebné, vymyslíme aj spôsob, aby sme ľuďom poskytli aj nové matrace na ne,“ prisľúbil I. Janckulík.
-
Majú plné stoly toho, čo si vzájomne napečú a prinesú
Ďalšou žánrovou podobou vydarenej soboty boli mnohoraké vône – držkovej a rybacej polievky, pečeného mäsa, jaterníc, opekaných špekáčikov. A to vďaka sponzorom, ktorí tieto gurmánske pochutiny zafinancovali. Ak k tomu prirátame rôznorodé pečivo a zákusky, ktoré napiekli a doniesli účastníci stretnutia, tak v sobotu v Oravskom Podzámku združenie Ľudia proti hendikepu pripravilo lukulské hody.
„Na všetkých našich stretnutiach je to rovnaké – máme plné stoly toho, čo si vzájomne napečieme. Aj to svedčí o tom, že naše akcie sú ˊseansouˊ jednej veľkej rodiny, v ktorej sa majú všetci radi,“ s presvedčením v hlase vyhlásila Z. Jurisová.
Tá blízkosť a spolupatričnosť bola poznateľná sledovaním veselej vravy vôkol každého stola. Jozef Bražina na opekanie nachystal asi stovku špekáčikov. Ľudia na vozíku vôbec nemuseli špekulovať, ako sa dostať k ohnisku. Vždy sa ponúkol ten zdravší, že mu ho pripraví. Zdravotne postihnutá Deniska Bražinová utešovala kamarátku, ktorá bola v nepohode, Zuzanka Jurisová a Vladka Martvoňová sa zase v pohode bavili. Vlaste ako všetci, ktorí pod Oravský hrad na letné stretnutie v sobotu 15. júla prišli.
-
Vďaka ústretovosti aj vozičkári dovideli na pódium
Pre mimoriadne aktívne oravské združenie Ľudia proti hendikepu to nebola prvá tohtoročná „veľká“ akcia. Tradičný aprílový víkendový pobyt na chate v Oraviciach pre 20 účastníkov už je len peknou spomienkou. Ďalšie „chatovanie“ bude v októbri.
Májovú akciu združenia predstavíme trochu netradične. Viete, v ktorom roku vznikla československá hudobná legenda Olympic, aký bol jej pôvodný názov a ako sa menoval ich prvý veľký hit? Odpovede aj na tieto otázky sa dozvedeli návštevníci podujatia Rockové leto v Nižnej nad Oravou 26. mája pred vystúpením Petra Jandu a spol. Medzi účastníkmi koncertu boli aj viacerí imobilní zo združenia Ľudia proti hendikepu.
„Ďakujeme Martinovi Pučaťovi, hlavnému organizátorovi podujatia, že nám umožnil bezplatný vstup na koncert a zohľadnil hendikep našich členov. Celý koncert sme sledovali v sektore vyhradenom len pre nás, takže aj vozičkári dovideli na pódium. Koncert sme si, mnohí vozičkári po prvý raz v živote, vychutnali bez bariér, ktoré by tvorili ostatní účastníci koncertu. Bol to proste úžasný umelecký zážitok,“ nadchýnala sa Zuzana Jurisová, predsedníčka združenia.
A ešte odpovede na otázky, ktorými sme začali približovať jednu z akcií s podpisom združenie Ľudia proti hendikepu. Skupina s pôvodným názvom Karkulka prvý raz verejne vystúpila na jar roku 1963. Podľa klubu na Spálenej ulici v Prahe sa premenovala v jeseni toho istého roka. A prvým veľkým hitom skupiny Olympic bola skladba Dej mi víc své lásky, ktorú nahrali v novembri 1965.
-
Vozičkári guľáš nemiešali, ale na varení sa podieľali
Ešte pri jednej na prvý pohľad prečudesnej aktivite, na ktorú sa dala nahovoriť Z. Jurisová, sa musíme pristaviť. Združenie Ľudia proti hendikepu prihlásila do VI. ročníka Medzinárodných majstrovstiev Slovenska vo varení kotlíkového guľášu. Konali sa v sobotu 24. júna v Krušetnici na Orave a zdravotne znevýhodnení kuchári sa zaradili medzi šesť desiatok súťažných družstiev.
„Našimi šéfkuchármi boli Lenka a Martin Podbrežní. Vozičkárov, ktorí boli v našom družstve, sme miešať guľáš neposielali, aby sa nepopálili. Inak ale boli plnohodnotnými členmi nášho kuchárskeho družstva. Čistili a krájali cibuľu a zemiaky. Ak bolo treba, aj pod kotlom prikúrili,“ s úsmevom vravela Z. Jurisová. A dodala, že ju mimoriadne potešila prítomnosť viacerých priaznivcov okolo ich stánku. Prišli „svoje“ združenie Ľudia proti hendikepu morálne podporiť.
Atmosféra pri stánku zdravotne znevýhodnených kuchárov, tak ako aj inde, bola skutočne mimoriadne prajná, veselá a družná. Veď na týchto majstrovstvách nie je prvoradé súperenie o prvenstvo, ale dobrá nálada, stretnutie s priateľmi. Smiech a zábava pri mnohých sprievodných podujatiach tiež nechýbala.
-
Bravčové koleno chuťovo výrazne zatraktívnilo guľáš
Akurát pri jednej akcii sa o smiechu a zábave hovoriť veľmi nedalo. Tiekla pri nej totiž krv! Keďže organizátorom majstrovstiev je záchranný Orava Rescue System, do Krušetnice „prikvitla“ aj mobilná transfúzna stanica. Zo združenia ju navštívili a krv bezplatne darovali Lenka Podbrežná a Daniela Bjaloňová.
„Pri našich ˊšpionážnychˊ misiách u konkurentov sme nenašli dve družstvá, ktoré by varili guľáš podľa rovnakého receptu. Jedni mäso marinovali v bylinkovom likéri, druhí ho zase dusili v čiernom pive. Našou špecialitou bolo bravčové koleno, aby pri dusení podkožný tuk a kolagén guláš parádne zahustili a chuťovo zatraktívnili. A keď koleno pustilo šťavu, vybrali sme ho a naporciovali si ho ako chutné predjedlo,“ prezradila Z. Jurisová.
Družstvo zdravotne postihnutých súťaž nevyhralo, ale… Keďže boli vyhlasované len prvé tri miesta, zdravotne znevýhodnení kuchári mohli pokojne skončiť na 4. mieste. Veď ich guľáš prišli po súťaži ochutnať viacerí súťažiaci a ich hodnotenia boli povzbudzujúce.
„Umiestnenie vôbec nebolo dôležité. Je to vynikajúce podujatie integrujúce zdravotne postihnutých medzi majoritnú komunitu zdravých. Takže o rok sme v Krušetnici znovu,“ vyhlásila po súťaži Z. Jurisová. A tým vlastne naznačila, že združenie Ľudia proti hendikepu bude mať vo svojom kalendári ďalšiu pravidelnú akciu. Tak trochu adrenalínovú, ale hlavne zábavnú.
-
Združenie Ľudia proti hendikepu prináša dobrú náladu
„Veď presne to je náš cieľ. Aktivity pre členov nášho združenia nekoncipujeme jednostranne. Nejde nám len o liečebno-preventívny program. My sa chceme a vieme zabávať. A tých, ktorí sa viac upínajú na strasti a rany neprajného osudu, pozývame medzi seba. Život, nech je akokoľvek ťažký, ak v ňom človek hľadá, nachádza aj jeho pekné stránky,“ tvrdí M. Gočala.
A dobrá zábava určite bude aj na najbližšej akcii, ktorá je naplánovaná už na piatok 21. júla. Autobus plný zdravotne znevýhodnených ľudí s ich asistentmi si to z Oravy nasmeruje priamo do Bratislavy. Najväčším lákadlom tohto trojdňového výletu bude návšteva parlamentu, ktorú sprostredkoval Igor Janckulík.
„Tento výlet sa mal pôvodne uskutočniť už pred mesiacom, no termín nám ˊvybucholˊ kvôli stornovanému ubytovaniu. Pritom sme ho vybavovali od februára. V Bratislave je problém nájsť bezbariérové ubytovanie pre väčší počet pohybovo znevýhodnených ľudí,“ skonštatoval M. Gočala.
Za našim chrbtom sa hneď ozvala uštipačná poznámka – keď sme však vlani plánovali výlet do Prahy, do dvoch týždňov sme si ubytovanie bez problémov našli v Jedličkovom ústave. My k tomu len poznamenajme, že obdobným zariadením na Slovensku je Spojená škola na Mokrohájskej ulici V Bratislave. Na podobné žiadosti o poskytnutie víkendového ubytovania, kedy sú ich klienti doma, však zakaždým prichádza odmietavá reakcia.
A to už komentovať ani nie je potrebné. Veď to je naše slovenské – hľadať výhovorky, prečo sa to alebo ono nedá, namiesto toho, aby sa hľadali možnosti, ako sa to dá.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/obcianske-zdruzenie-ludia-proti-hendikepu/
https://www.vozickar.info/asociacia-pomoci-postihnutym/
https://www.vozickar.info/organizacia-muskularnych-dystrofikov/
https://www.vozickar.info/vozickar-herman-volf-vsetko-sa-da/