Železnice upravujú stanice kvôli imobilným
Nákup 45 kusov zdvíhacích plošín pre vybrané stanice Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a úprava 33 staníc pre prístup osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu sú cieľmi projektu zjednodušenia cestovania pre imobilných cestujúcich, hradeného z Operačného programu Doprava (OPD). Z Kohézneho fondu dostali na tento účel železnice 955 508 eur, spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu je vo výške 168 619 eur.
Nové zdvíhacie plošiny už má 21 staníc
„Pre ŽSR majú projekty pri modernizácii železničnej infraštruktúry súvisiace so zabezpečením rovnosti príležitostí prístupu k železničnej infraštruktúre, napr. aj pre osoby s telesným postihnutím, resp. so zníženou schopnosťou pohybu a orientácie vysokú prioritu. Aj uvedenému projektu, ktorý je len jedným z mnohých, venujeme patričnú pozornosť, aby bol vyhotovený včas, v požadovanej kvalite a splnil svoj účel,“ uviedla pre portál vozickar.sk Martina Pavlíková, riaditeľka odboru komunikácie generálneho riaditeľstva ŽSR.
Z plánovaného počtu 45 zdvíhacích plošín pre imobilných cestujúcich bolo po nadobudnutí účinnosti zmluvy dodaných 21 kusov do nasledovných železničných staníc – Bratislava hlavná stanica, Košice, Žilina, Trnava, Piešťany, Poprad Tatry, Devínska Nová Ves, Bratislava Nové Mesto, Bratislava Petržalka, Humenné, Nové Mesto nad Váhom, Banská Bystrica, Prievidza, Vrútky, Galanta, Podhájska a Levice. Po urobení potrebných stavebných úprav budú najneskôr do konca roka dodané zdvíhacie zariadenia do železničných staníc – Kúty, Bratislava hlavná stanica, Nové Zámky, Štúrovo, Šurany, Leopoldov, Nitra, Trenčín, Trenčianska Teplá, Považská Bystrica, Púchov, Čadca, Kraľovany, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Zvolen, Lučenec, Turčianske Teplice, Štrba, Kysak, Prešov, Michalovce a Čierna nad Tisou.
Upozornenia v braillovom písme
„V súčasnosti v každom projekte, ktorý realizujeme, sú zahrnuté požiadavky pre prístup imobilných občanov v zmysle platnej legislatívy. Zároveň do projektov implementujeme nariadenia Európskej komisie týkajúce sa osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie tak, aby boli splnené základné podmienky interoperability,“ uviedla M. Pavlíková.
Ide predovšetkým o bezbariérové prístupy v podobe šikmých rámp, výťahov, parkovacích plôch pre imobilné osoby a pod. Na novovybudovaných staniciach sú osadzované aj prvky umožňujúce bezpečný pohyb a orientáciu osobám so zrakovým postihnutím v braillovom písme (napr. štítky na držadlách pri schodisku). Výškové a smerové rozdiely povrchov sú upravené varovným pásom so špecifickou povrchovou štruktúrou, resp. úpravou, nápisy sú vyhotovené vo vysokom kontraste a osvetlené.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/eurokluce-pre-zdravotne-postihnutych-k-toaletam-su-v-nedohladne/