Aj v Česku je vyhradené parkovacie miesto neraz predmetom krádeže
Neoprávnené vystavenie a mnohokrát (rôzne) zneužívanie parkovacieho preukazu.
Vyhradené parkovacie miesto obsadené zdravým vodičom nie je ojedinelá situácia.
Až 71 percent oslovených má trvalejší problém s hľadaním miesta na parkovanie.
Výnimkou nie sú arogantné až vulgárne postoje pri obhajobe ukradnutého miesta.
Špeciálny režim parkovania vozidiel (s) osobami so zdravotným postihnutím platí v celej Európe. Každá krajina však má niektoré svojbytné nariadenia. Na Slovensku napríklad majiteľ parkovacieho preukazu môže využívať parkovacie miesto označené symbolom Vyhradené pre osoby v invalidnom vozíku. Pritom na každom parkovisku by malo byť takto označených štyri percent stojísk. Ak je ich menej, minimálne jedno parkovacie miesto musí byť vyhradené pre vodiča či spolujazdca so špecifickými potrebami.
Problémy súvisiace s týmto režimom môžeme rozdeliť do dvoch samostatných oblastí. V prvom rade je to neoprávnené vystavenie parkovacieho preukazu a následne však už ide z pohľadu polície o oprávnene využité parkovacie miesto. Príčin tohto defektného správania je viacero. Do druhej veľkej skupiny porušovateľov zákona patrí oprávnené označenie vozidla, ktoré sa používa neoprávnene. Zákon je totiž v tomto smere nekompromisný. Parkovací preukaz smie byť vo vozidle umiestnený jedine vtedy, keď sa v ňom nachádza osoba, ktorej bol vystavený.
Vyhradené parkovacie miesto obsadené zdravým
Tentokrát sa však zameriame na to, ako sa s danou problematikou vyrovnávajú v Česku. Aj u našich západných susedov majú problém s tým, aby parkovacie miesto obsadil ten, pre koho bolo reálne pripravené. Česká asociácia paraplegikov zorganizovala prieskum na vzorke 412 svojich členov v Prahe. Až 93,2 percenta respondentov sa stretlo s tým, že vyhradené parkovacie miesto bolo obsadené zdravým vodičom. Celkom 91,7 percenta opýtaných je presvedčených, že dochádza k zneužívaniu parkovacích preukazov. A 71 percent oslovených má trvalejší problém s parkovaním napriek tomu, že majú platný parkovací preukaz.
Vyhradené parkovacie miesto obsadené zdravým vodičom je jasne dokázateľný priestupok. Ale aj policajti musia veľmi citlivo posudzovať situácie, kedy v aute už alebo ešte nesedí osoba s postihnutím, no parkovací preukaz je už „vonku“. Vodič môže skutočne čakať osobu so špecifickými potrebami, ale omnoho častejšie dochádza k zneužívaniu týchto výhod príbuznými. Teda, rovnaká situácia ako na Slovensku – parkovacie miesto obsadené vodičom, pre ktorého nebolo určené.
Nerešpektovanie odstupu od zaparkovaného auta
„Zneužívanie vyhradených parkovacích miest vozidlami bez preukazu, ale najmä neoprávnené používanie parkovacích preukazov zaznamenávame relatívne často. A nikto danú situáciu systémovo nerieši,“ uviedla Jančíková, riaditeľka českej Asociácie paraplegikov. „Sama som bola niekoľkokrát svedkom, že vodič zaparkoval na vyhradenom mieste, bez ostychu vyložil parkovací preukaz a od vozidla odchádzal. Keď som vodiča upozornila, že na tomto mieste parkovať nesmie, vypočula som si niekedy arogantnú, ba až vulgárnu argumentáciu.“
Dodala, že taká bezohľadnosť by sa mala prísne trestať, no zároveň treba prijať opatrenia, aby sa tento stav neprehlboval.
Z vyplnenej dotazníkovej ankety vyplynuli aj niektoré ďalšie problémy. Napríklad málo vyhradených miest pred záujmovými objektmi, úradmi a nemocnicami; málo a zle situované vyhradené stojiská. A najmä nerešpektovanie odstupu od zaparkovaného vozidla handicapovanej osoby. Človek s narušenou hybnosťou dolných končatín sa tak často nemôže k svojmu automobilu dostať a nastúpiť do neho. A to napriek tomu, že automobil je označený samolepkou s prosbou o odstup 1,2 m.
A aké je riešenie tohto negatívneho javu? Až 94,7 percenta respondentov by vôbec neobťažovalo, keby polícia viac kontrolovala osoby využívajúce parkovací preukaz. Prínosom by bolo aj úsilie o legislatívne zmeny vedúce k náprave celkovej situácie. K tej patrí skoré zavedenie centrálnej policajnej databázy platných parkovacích preukazov. A najmä väčšia vymáhateľnosť a kontrola týchto priestupkov, k čomu by v Česku mohlo slúžiť aj zaradenie priestupku ako bodového.
(j.szabo@vozicksr.sk)