Júlové zvýšenie peňažných príspevkov je na smiech (cez slzy bezmocnosti)
Všetci ťažko zdravotne postihnutí (ŤZP) vítajú, že od januára tohto roku došlo a od 1. júla dôjde k ďalším úpravám výšky štátnych dávok. Hneď úvodom zdôrazňujeme, že hlavne nadchádzajúce júlové zvýšenie peňažných príspevkov je symbolické. Dôjde k minimálnemu, najčastejšie len k niekoľkocentovému mesačnému „prilepšeniu“ pre ľudí, ktorí často trú biedu.
Toto kozmetické zvýšenie mesačného príjmu bude v reálnom žití prakticky nepostrehnuteľné. Zdravotne postihnutí ľudia to vnímajú ako arogantný výsmech „mocných“ tohto štátu.
-
Od januára sa almužna zvýšila, no almužnou aj tak ostala
Minuloročnú novembrovú novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP (č. 447/2008), ktorá nadobudla účinnosť od januára tohto roka, vnímajú zdravotne znevýhodnení ľudia pozitívne. Výška príspevku na opatrovanie v závislosti od počtu opatrovaných osôb a rozsahu opatrovania stúpla z 220,52 na 247,61 eura. Ministerstvo práce a sociálnych vecí zdôrazňuje, že dávka sa zvýšila „až“ o 27,09 eura. V porovnaní s priemernou či minimálnou mzdou však tento príspevok bol, no žiaľ, aj ostal len almužnou. (Nie tak dávno sme túto problematiku analyzovali v príspevku Opatrovatelia majú (oprávnene) na štát ťažké srdce… – pozn. aut.)
Novelou sa mení aj ochrana zostatku príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, o ktorú sa stará opatrovateľ v produktívnom veku. Zo 1,4-násobku sumy životného minima, teda z 277,312 eura sa zvýšila na 1,7-násobok, t. j. na 336,753 eura.
Zrušila sa tiež v zákone stanovená veková hranica 18 rokov, počas ktorej štát platil dôchodkové poistenie za opatrovateľa. Systém máme po novom nastavený tak, že za rodiča, ktorý sa trvalo stará o postihnuté dieťa od jeho narodenia, bude platiť štát dôchodkové poistenie tak dlho, ako sa bude o neho starať. Takže aj túto úpravu môžeme vnímať ako zvýšenie peňažných príspevkov zo strany štátu.
Upravilo sa aj započítavanie darov do príjmu ťažko zdravotne postihnutých pri výpočte ich nároku na poskytovania štátnych dávok. Po novom sa do príjmu nezaratúvajú dary, ktoré dostane ťažko zdravotne postihnutý, ak ich výška nepresiahne 12-násobok sumy životného minima. Týka sa to peňažných aj nepeňažných darov.
-
Očakávané zvýšenie peňažných príspevkov od 1. júla t. r.
Po štyroch rokoch, od 1. júla 2017, štát zvýši hranicu životného minima pre jednu plnoletú osobu z terajších 198,09 na 200,10 eura. Ďalšia spoločne posudzovaná plnoletá osoba bude mať životné minimum vo výške 139,57 eura (v súčasnosti je to 138,19 eura). Na nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa bude životné minimum v celkovej výške 91,32 eura (do konca júna je táto dávka vo výške 90,42 eura).
Na životné minimum je viazaných 17 štátnych sociálnych dávok. Automaticky preto (ne)pocítime zvýšenie peňažných príspevkov aj z tohto zdroja.
Časté je poskytovanie peňažného príspevku na osobnú asistenciu. Ten sa poskytuje za pomoc fyzickej osobe s ŤZP pri stanovených činnostiach, ktorú vykonáva osobný asistent. Rozsah osobnej asistencie sa určuje podľa zoznamu činností, ktoré si nemôže postihnutá osoba vykonávať sama. A tiež podľa počtu hodín, ktoré sú potrebné na ich vykonávanie. Počet hodín osobnej asistencie sa určuje na obdobie kalendárneho roka a je najviac 7 300 hodín ročne. Výška tohto príspevku je v súčasnosti 2,76 eura za hodinu asistencie a zvýši sa o dva centy na 2,78 eura. Toto zvýšenie peňažných príspevkov o dva centy je najnižšie zo všetkých úprav. Jeho celková výška však bude závislá od mesačného počtu hodín osobnej asistencie.
Upraví sa napríklad aj výška daru nezapočítavajúca sa do príjmu ŤZP osoby (na 2 401,20 eura) či ochrana zostatku príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (na 340,17 eura).
-
Po januári sa znovu zvýši príspevok na opatrovanie
Príspevok súvisiaci s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia sa zvýši z 18,39 na 18,57 eura. Zvýši sa aj peňažný príspevok určený na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla. Príspevok slúži na zmiernenie dôsledkov pravidelných zvýšených výdavkov. Ide hlavne o kúpu pohonných látok. Od 1. júla sa tento príspevok zvýši z 33,10 na 33,43 eura.
Zvýšenie peňažných príspevkov zaznamenáme aj pri iných dávkach. Zvýši sa napríklad príspevok na opatrovanie, ktorý bol minuloročnou novelou stanovený na 247,61 eura. Táto jeho základná suma sa zvýši na 250,12 eura. Pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP sa kompenzačný príspevok upraví z 321,11 na 324,16 eura. Pri opatrovaní jednej osoby, ktorá je viac ako 20 hodín týždenne v zariadení sociálnych služieb sa príspevok zmení z 221,89 na 224,13 eura.
-
Hurááá, anorektická dcéra pribrala 20 či až 30 gramov
Úrady práce, ktoré príspevky poskytujú, ich výšku prepočítajú automaticky. Bez toho, aby o to museli poberatelia žiadať. A zvýšenie peňažných príspevkov v podobe rozhodnutí dostanú ľudia poštou pred 1. júlom.
Aj podľa príkladov, ktoré sme po prepočítaní zverejnili, poberatelia zvýšenie peňažných príspevkov reálne ani nepocítia. Veď také zvýšenie príspevku o 20 centov (v praktickom živote) umožní kúpiť si mesačne navyše dva, maximálne tri rožky. To teda budú od júla v rodinách s ťažko zdravotne postihnutými lukulské hody. Aby si po nich od toľkého jedla navyše zdravotne znevýhodnení neprivodili ešte aj bolenie brucha. A v podobnej situácii sú všetci, ktorí poberajú štátny príspevok na diétne stravovanie.
Dosť bolo irónie, lebo v podstate ide o tragédiu s podpisom štátu. Po pravde povedané, júlové zvýšenie peňažných príspevkov je na smiech (cez slzy bezmocnosti). Reálne zlepšenie životnej úrovne zdravotne znevýhodnených ľudí, žiaľ, neprinesie. A ani budúcnosť nie je ružová. Sľuby rezortu práce a sociálnych vecí, že aj v budúcich rokoch sa bude životné minimum dvíhať o 1,5 až 1,8 percenta, nie je žiadna výhra. Je to ako (šialene) sa radovať z toho a chváliť s tým, že anorektická dcéra pribrala 20 či dokonca až 30 gramov ročne.
Logicky zmýšľajúcemu človeku je zrejmé, že ministerské sľuby o obdobnom zvyšovaní štátnych dávok aj v budúcich rokoch, aj keby sa naplnili, ťažko chorých a tých, ktorí sa o nich dlhodobo starajú, z biedy nevytrhnú. Celú metodiku poskytovania štátnych sociálnych dávok je nutné systémovo zmeniť a prispôsobiť realite dnešných dní. Kým sa tak nestane, štát nemôže pravdivo tvrdiť, že sa seriózne stará o všetkých „svojich“ občanov. Tak, ako mu to prikazujú domáce i medzinárodné legislatívne normy chrániace záujmy ťažko zdravotne postihnutých.
Na Slovensku sa plnia, žiaľ, len na papieri.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/opatrovatelia-maju-na-stat-tazke-srdce/
https://www.vozickar.info/poistovne-su-restrikcne-molochy/
https://www.vozickar.info/konecne-mame-eurokluc-na-slovensku/
https://www.vozickar.info/zdravotne-postihnuti-budu-moct-prijimat-dary/